Metallica Invest ApS
CVR 41 14 66 21 · Silkeborg · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Metallica Invest ApS har CVR-nummer 41146621. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Neptunvej 1, 8600 Silkeborg. Stiftet: 27. januar 2020. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -187.540 kr., årets resultat 4.391.287 kr., egenkapital 839.091 kr., aktiver i alt 24.122.092 kr. Soliditetsgraden på 3,5 % er lavere end hos 88 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 4.391.287 kr. er højere end hos 94 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Metallica Invest ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Neptunvej 1, 8600 Silkeborg
- Kommune
- SILKEBORG
- Stiftet
- 27 Jan 2020
- Selskabskapital
- 40.001 DKK
- Formål
- eje ejerandele i andre selskaber samt andre investeringer
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2021-06-30
- Momsnr. (EU VIES)
- DK41146621 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 984500Z10Y2B40B44040
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Neptunvej 1, 8600 Silkeborg
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
523,3%
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,94
▲ 0,4
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
3,5%
▲ 18,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
206,3%
▲ 206,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -187.540 | -19.876 | -23.086 | -7.784 | -29.664 |
| Resultat før skat | 5.145.218 | -4.132.429 | -599.863 | 1.091.903 | 1.559.526 |
| Årets resultat | 4.391.287 | -4.132.429 | -599.863 | 1.091.903 | 1.559.526 |
| Egenkapital | 839.091 | -2.811.197 | 1.252.433 | 3.706.742 | 2.790.249 |
| Aktiver i alt | 24.122.092 | 18.215.051 | 21.490.884 | 19.865.985 | 16.147.091 |
| Omsætningsaktiver | 14.743.467 | 7.847.508 | 9.470.491 | 5.740.417 | 2.760.484 |
| Kortfristet gæld | 15.682.715 | 14.666.650 | 14.428.853 | 8.188.186 | 3.555.992 |
| Gæld i alt | 23.283.001 | 21.026.248 | 20.238.451 | 16.159.243 | 13.356.842 |
| Soliditetsgrad | 3.5% | -15.4% | 5.8% | 18.7% | 17.3% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Henrik Saxtrup Sylvest Siden 27 Jan 2020100% Ejer
Ledelse
1-
Henrik Saxtrup Sylvest Siden 27 Jan 2020Direktør
Produktionsenheder
1Tsim Sha Tsui ApS
P-nr. 1025536459
Neptunvej 1, 8600 Silkeborg
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -2.396.336 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -321.003 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -328.006 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -78.106 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 0 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Metallica Invest ApS (CVR 41146621)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.