oVenture ApS
CVR 41 15 16 76 · Næstved · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
oVenture ApS har CVR-nummer 41151676. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Johanne Korchs Vej 34, 4700 Næstved. Stiftet: 11. december 2019. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -25.138 kr., årets resultat -160.580 kr., egenkapital 365.860 kr., aktiver i alt 405.413 kr. Soliditetsgraden på 90,2 % er højere end hos 52 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -160.580 kr. er lavere end hos 90 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som oVenture ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Johanne Korchs Vej 34, 4700 Næstved
- Kommune
- NÆSTVED
- Antal ansatte
- 1
- Stiftet
- 11 Dec 2019
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- eje kapitalandele i andre selskaber samt øvrig passiv investering
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktionen.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2019-12-11
- Momsnr. (EU VIES)
- DK41151676 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 984500MF7X6903907759
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Johanne Korchs Vej 34, 4700 Næstved
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-43,9%
▼ 39,4 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
7,39
▲ 5,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
90,2%
▲ 8,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-572,1%
▼ 572,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -25.138 | -21.459 | -30.719 | -22.065 | -9.227 |
| Resultat før skat | -160.580 | -23.360 | -534.665 | 199.135 | -424.251 |
| Årets resultat | -160.580 | -23.894 | -534.665 | 199.135 | -424.251 |
| Egenkapital | 365.860 | 526.439 | 633.083 | 1.226.649 | 1.084.714 |
| Aktiver i alt | 405.413 | 640.213 | 657.471 | 1.254.813 | 1.128.149 |
| Omsætningsaktiver | 292.313 | 238.230 | 552.471 | 834.548 | 461.147 |
| Kortfristet gæld | 39.553 | 113.774 | 24.388 | 28.164 | 43.435 |
| Gæld i alt | 39.553 | 113.774 | 24.388 | 28.164 | 43.435 |
| Soliditetsgrad | 90.2% | 82.2% | 96.3% | 97.8% | 96.1% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Oliver Christopher Hansen Siden 11 Dec 2019100% Ejer
Ledelse
1-
Oliver Christopher Hansen Siden 11 Dec 2019Direktør
Produktionsenheder
1oVenture ApS
P-nr. 1025543048
Johanne Korchs Vej 34, 4700 Næstved
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -120.732 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -441.652 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -201.876 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -9.276 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | -7.500 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: oVenture ApS (CVR 41151676)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver øvrig, passiv.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.