MFC Holding 2 ApS
CVR 41 19 50 88 · Rødding · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
MFC Holding 2 ApS har CVR-nummer 41195088. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Kongevej 48, 6630 Rødding. Stiftet: 30. januar 2020. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): årets resultat 721.018 kr., egenkapital 18.356.756 kr., aktiver i alt 19.552.650 kr. Soliditetsgraden på 93,9 % er højere end hos 58 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 721.018 kr. er højere end hos 78 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som MFC Holding 2 ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Kongevej 48, 6630 Rødding
- Kommune
- VEJEN
- Stiftet
- 30 Jan 2020
- Selskabskapital
- 100.000 DKK
- Formål
- eje kapitalandele
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2020-01-30
- Momsnr. (EU VIES)
- DK41195088 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Kongevej 48, 6630 Rødding
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
3,9%
▲ 2,2 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,22
▲ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
93,9%
▼ 0,7 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
140,3%
▲ 140,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | — | — | — | — | — |
| Resultat før skat | 712.701 | 297.838 | -451 | 175.298 | 777.244 |
| Årets resultat | 721.018 | 300.056 | 7.582 | 182.021 | 844.424 |
| Egenkapital | 18.356.756 | 17.785.738 | 17.635.682 | 17.778.101 | 17.746.080 |
| Aktiver i alt | 19.552.650 | 18.795.924 | 19.593.784 | 19.685.783 | 19.722.659 |
| Omsætningsaktiver | 259.579 | 103.311 | 1.209.046 | — | — |
| Kortfristet gæld | 1.195.894 | 1.010.186 | 1.958.102 | 1.907.682 | 1.976.579 |
| Gæld i alt | 1.195.894 | 1.010.186 | 1.958.102 | 1.907.682 | 1.976.579 |
| Soliditetsgrad | 93.9% | 94.6% | 90% | 90.3% | 90% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
3-
Kristine Staal Christensen Siden 31 Mar 202025% Ejer
-
Jeanette Staal Siden 31 Mar 202033,33% Ejer
-
Kenneth Staal Siden 31 Mar 202033,33% Ejer
Ledelse
1-
Kristine Staal Christensen Siden 30 Jan 2020Direktør
Produktionsenheder
1MFC Holding 2 ApS
P-nr. 1025601579
Kongevej 48, 6630 Rødding
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 384.743 DKK | 81.103 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 9.694 DKK | 2.112 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 233.350 DKK | 51.326 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 1.083.612 DKK | 238.392 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 30.699 DKK | 5.006 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: MFC Holding 2 ApS (CVR 41195088)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.