Enghave ApS
CVR 41 20 86 51 · Balle · Landskabspleje · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Enghave ApS har CVR-nummer 41208651. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Landskabspleje (branchekode 813000). Adresse: Østergade 32, 8444 Balle. Stiftet: 22. februar 2020. Status: aktiv. Antal ansatte: 3. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 51.683 kr., årets resultat -19.502 kr., egenkapital 268.641 kr., aktiver i alt 412.808 kr. Soliditetsgraden på 65,1 % er højere end hos 75 % af de 723 virksomheder i branchen «Landskabspleje», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -19.502 kr. er lavere end hos 77 % af de 723 virksomheder i branchen «Landskabspleje», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 83 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Enghave ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Landskabspleje (813000)
- Adresse
- Østergade 32, 8444 Balle
- Kommune
- SYDDJURS
- Antal ansatte
- 3
- Telefon
- 29882982
- enghave0102@hotmail.com
- Stiftet
- 22 Feb 2020
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- At drive virksomhed med træfældning, naturpleje, servicevirksomhed og fåreavl
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af Lars Hugo Hinrichsen
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2020-02-22
- Momsnr. (EU VIES)
- DK41208651 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Østergade 32, 8444 Balle
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-7,3%
▼ 47,8 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,40
▲ 1,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
65,1%
▲ 1,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-116,7%
▼ 116,7 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
723 virksomheder i «Landskabspleje»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 51.683 | 298.622 | 142.687 | 185.522 | 168.605 |
| Resultat før skat | -25.858 | 150.991 | 46.330 | 32.971 | 46.059 |
| Årets resultat | -19.502 | 116.786 | 35.902 | 25.249 | 35.363 |
| Egenkapital | 268.641 | 288.142 | 171.357 | 135.454 | 110.205 |
| Aktiver i alt | 412.808 | 450.836 | 312.858 | 273.062 | 177.165 |
| Omsætningsaktiver | 346.615 | 201.011 | 230.885 | 196.594 | 177.165 |
| Kortfristet gæld | 144.167 | 154.708 | 137.079 | 134.814 | 56.708 |
| Gæld i alt | 144.167 | 154.708 | 137.079 | 134.814 | 66.960 |
| Soliditetsgrad | 65.1% | 63.9% | 54.8% | 49.6% | 62.2% |
| Ansatte (gns.) | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Lars Hugo Hinrichsen Siden 22 Feb 2020100% Ejer
Ledelse
1-
Lars Hugo Hinrichsen Siden 22 Feb 2020Adm. dir.
Produktionsenheder
1Enghave ApS
P-nr. 1025619435
Østergade 32, 8444 Balle
Landskabspleje (813000)
👥 3 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 137.646 DKK | 30.272 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 40.056 DKK | 8.800 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 20.495 DKK | 4.488 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 46.630 DKK | 10.252 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 45.966 DKK | 10.098 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Enghave ApS (CVR 41208651)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver fåreavl, træfældning, naturpleje.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.