SBU Holdings ApS
CVR 41 23 65 74 · København NV · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
SBU Holdings ApS har CVR-nummer 41236574. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Ved Vigen 28, 2400 København NV. Stiftet: 18. januar 2020. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. november 2024 – 31. oktober 2025): bruttofortjeneste -20.669 kr., årets resultat 117.170 kr., egenkapital 3.341.094 kr., aktiver i alt 3.426.384 kr. Soliditetsgraden på 97,5 % er højere end hos 68 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 117.170 kr. er højere end hos 57 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som SBU Holdings ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Ved Vigen 28, 2400 København NV
- Kommune
- KØBENHAVN
- Stiftet
- 18 Jan 2020
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- eje kapitalandele i andre virksomheder samt al virksomhed, som har forbindelse hermed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2020-01-18
- Momsnr. (EU VIES)
- DK41236574 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 984500FADA66A9ADM750
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Ved Vigen 28, 2400 København NV
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
3,5%
▲ 0,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
6,80
▲ 0,9
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
97,5%
▲ 0,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
18,0%
▲ 18,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | 0 | — |
| Bruttoresultat | -20.669 | -9.084 | -6.045 | -6.046 | -7.671 |
| Resultat før skat | 122.620 | 105.056 | — | — | — |
| Årets resultat | 117.170 | 99.286 | 478.983 | -6.409 | 47.019 |
| Egenkapital | 3.341.094 | 3.291.424 | 3.253.138 | 2.833.055 | 2.889.464 |
| Aktiver i alt | 3.426.384 | 3.381.845 | 3.338.260 | 2.875.179 | 2.904.165 |
| Omsætningsaktiver | 579.764 | 535.225 | 491.640 | 28.559 | 57.545 |
| Kortfristet gæld | 85.290 | 90.421 | 85.122 | 42.124 | 14.701 |
| Gæld i alt | 85.290 | 90.421 | 85.122 | 42.124 | 14.701 |
| Soliditetsgrad | 97.5% | 97.3% | 97.5% | 98.5% | 99.5% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Sebastian Buhl Siden 18 Jan 2020100% Ejer
Ledelse
1-
Sebastian Buhl Siden 18 Jan 2020Direktør
Produktionsenheder
1SBU Holdings ApS
P-nr. 1025658058
Ved Vigen 28, 2400 København NV
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 26.226 DKK | 5.764 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -20.952 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -6.409 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -7.981 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | -4.175 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: SBU Holdings ApS (CVR 41236574)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.