Muncks Holding ApS
CVR 41 25 54 98 · Spjald · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Muncks Holding ApS har CVR-nummer 41255498. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Hoverdalvej 8, 6971 Spjald. Stiftet: 23. marts 2020. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste -1.250 kr., årets resultat 844.122 kr., egenkapital 1.781.923 kr., aktiver i alt 1.784.055 kr. Soliditetsgraden på 99,9 % er højere end hos 89 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 844.122 kr. er højere end hos 80 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Muncks Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Hoverdalvej 8, 6971 Spjald
- Kommune
- RINGKØBING-SKJERN
- munckstomrerfirma@gmail.com
- Stiftet
- 23 Mar 2020
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- eje aktier og anparter i andre selskaber
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af direktøren.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2020-03-23
- Momsnr. (EU VIES)
- DK41255498 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Hoverdalvej 8, 6971 Spjald
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
47,4%
▲ 0,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
325,81
▲ 294,8
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
99,9%
▲ 1,5 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
69,7%
▲ 69,7 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -1.250 | -1.350 | -1.250 | -1.250 | -1.250 |
| Resultat før skat | 843.847 | 497.088 | 144.347 | -84.593 | 381.207 |
| Årets resultat | 844.122 | 497.385 | 144.622 | -84.315 | 381.482 |
| Egenkapital | 1.781.923 | 1.059.801 | 680.215 | 592.694 | 733.509 |
| Aktiver i alt | 1.784.055 | 1.077.051 | 697.465 | 653.006 | 735.509 |
| Omsætningsaktiver | 694.637 | 535.002 | 553.854 | 554.993 | 204.165 |
| Kortfristet gæld | 2.132 | 17.250 | 17.250 | 60.312 | 2.000 |
| Gæld i alt | 2.132 | 17.250 | 17.250 | 60.312 | 2.000 |
| Soliditetsgrad | 99.9% | 98.4% | 97.5% | 90.8% | 99.7% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Ove Munck Jensen Siden 23 Mar 2020100% Ejer
Ledelse
1-
Ove Munck Jensen Siden 23 Mar 2020Adm. dir.
Produktionsenheder
1Muncks Holding ApS
P-nr. 1025684806
Hoverdalvej 8, 6971 Spjald
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 710.200 DKK | 156.244 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 292.337 DKK | 64.306 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 71.229 DKK | 15.664 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 481.958 DKK | 106.018 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 32.703 DKK | 7.194 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Muncks Holding ApS (CVR 41255498)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.