Staghøj & Hauptmann Holding Aps
CVR 41 28 43 82 · Store Merløse · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Staghøj & Hauptmann Holding Aps har CVR-nummer 41284382. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Vanløsevej 24A, 4370 Store Merløse. Stiftet: 1. april 2020. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -19.517 kr., årets resultat 557.364 kr., egenkapital 1.686.601 kr., aktiver i alt 1.900.301 kr. Soliditetsgraden på 88,8 % er højere end hos 50 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 557.364 kr. er højere end hos 75 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Staghøj & Hauptmann Holding Aps? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Vanløsevej 24A, 4370 Store Merløse
- Kommune
- SORØ
- Telefon
- 93302442
- sikkermail@meliushusene.dk
- Stiftet
- 1 Apr 2020
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- friplejeboliglevering og socialpædagogisk arbejde og hermed forbundet virksomhed
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af Andreas Hauptmann Larsen og Lars Staghøj Hansen
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2020-04-01
- Momsnr. (EU VIES)
- DK41284382 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Vanløsevej 24A, 4370 Store Merløse
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
33,0%
▼ 35,3 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,00
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
88,8%
▲ 6,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-35,5%
▼ 35,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -19.517 | -8.640 | -7.449 | -8.401 | -9.125 |
| Resultat før skat | 552.856 | 861.648 | 543.472 | -289.903 | 42.578 |
| Årets resultat | 557.364 | 863.782 | 547.255 | -289.903 | 44.586 |
| Egenkapital | 1.686.601 | 1.264.238 | 522.456 | -24.799 | 265.104 |
| Aktiver i alt | 1.900.301 | 1.531.240 | 583.396 | 24.684 | 332.847 |
| Omsætningsaktiver | 213.594 | 266.249 | 31.131 | 24.684 | 56.834 |
| Kortfristet gæld | 213.700 | 267.002 | 60.940 | 49.483 | 67.743 |
| Gæld i alt | 213.700 | 267.002 | 60.940 | 49.483 | 67.743 |
| Soliditetsgrad | 88.8% | 82.6% | 89.6% | -100.5% | 79.6% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
Lars Staghøj Hansen Siden 1 Apr 202050% Ejer
-
Andreas Hauptmann Siden 1 Apr 202050% Ejer
Ledelse
2-
Lars Staghøj Hansen Siden 1 Apr 2020Direktør
-
Andreas Hauptmann Siden 1 Apr 2020Direktør
Produktionsenheder
1Staghøj & Hauptmann Holding Aps
P-nr. 1025725448
Vanløsevej 24A, 4370 Store Merløse
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 1.114.588 DKK | 245.190 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 121.294 DKK | 26.664 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -374.378 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 53.979 DKK | 11.858 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 225.638 DKK | 49.632 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Staghøj & Hauptmann Holding Aps (CVR 41284382)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver friplejeboliglevering, socialpædagogisk, arbejde.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.