Sørensen Holding 1988 ApS
CVR 41 43 22 68 · Vejle · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Sørensen Holding 1988 ApS har CVR-nummer 41432268. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Vardevej 139, 7100 Vejle. Stiftet: 15. juni 2020. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): årets resultat -52.618 kr., egenkapital 39.947 kr., aktiver i alt 72.908 kr. Soliditetsgraden på 54,8 % er lavere end hos 73 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -52.618 kr. er lavere end hos 85 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Sørensen Holding 1988 ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Vardevej 139, 7100 Vejle
- Kommune
- VEJLE
- Stiftet
- 15 Jun 2020
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- eje kapitalandele i datterselskaber, unoterede selskaber, værdipapirer
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2020-06-15
- Momsnr. (EU VIES)
- DK41432268 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Vardevej 139, 7100 Vejle
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-131,7%
▼ 79,4 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,73
▼ 1,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
54,8%
▼ 37,5 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-8,7%
▼ 8,7 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112779 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | — | — | — | — | — |
| Resultat før skat | -52.618 | -48.402 | 55.561 | 161.281 | 29.724 |
| Årets resultat | -52.618 | -48.402 | 55.561 | 161.281 | 29.724 |
| Egenkapital | 39.947 | 92.564 | 199.866 | 201.505 | 69.724 |
| Aktiver i alt | 72.908 | 100.241 | 207.515 | 209.099 | 88.974 |
| Omsætningsaktiver | 11.900 | 12.900 | 33.113 | — | — |
| Kortfristet gæld | 16.411 | 7.677 | 7.649 | 7.594 | 19.250 |
| Gæld i alt | 32.961 | 7.677 | 7.649 | 7.594 | 19.250 |
| Soliditetsgrad | 54.8% | 92.3% | 96.3% | 96.4% | 78.4% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Jesper Sørensen Siden 15 Jun 2020100% Ejer
Ledelse
1-
Jesper Sørensen Siden 15 Jun 2020Direktør
Produktionsenheder
1Sørensen Holding 1988 ApS
P-nr. 1025925323
Vardevej 139, 7100 Vejle
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -11.341 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -10.891 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -8.392 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -7.304 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Sørensen Holding 1988 ApS (CVR 41432268)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver unoterede, datterselskaber.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.