Michael Lauritzen Holding ApS
CVR 41 45 19 39 · Trige · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Michael Lauritzen Holding ApS har CVR-nummer 41451939. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Østervang 6, 8380 Trige. Stiftet: 18. juni 2020. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -25.062 kr., årets resultat 485.769 kr., egenkapital 3.610.125 kr., aktiver i alt 3.764.889 kr. Soliditetsgraden på 95,9 % er højere end hos 62 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 485.769 kr. er højere end hos 73 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Michael Lauritzen Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Østervang 6, 8380 Trige
- Kommune
- AARHUS
- Stiftet
- 18 Jun 2020
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- være holdingselskab samt varetage formueforvaltning, udlejningsvirksomhed og anden investeringsvirksomhed
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af direktøren.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2020-06-18
- Momsnr. (EU VIES)
- DK41451939 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Østervang 6, 8380 Trige
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
13,5%
▲ 3,0 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
18,73
▼ 1,8
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
95,9%
▼ 0,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
42,4%
▲ 42,4 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -25.062 | -28.745 | -8.367 | -7.132 | -2.015 |
| Resultat før skat | 505.679 | 358.225 | 704.614 | 249.659 | — |
| Årets resultat | 485.769 | 341.021 | 706.440 | 266.346 | 606.929 |
| Egenkapital | 3.610.125 | 3.259.356 | 3.040.334 | 2.451.560 | 2.299.614 |
| Aktiver i alt | 3.764.889 | 3.387.588 | 3.133.985 | 2.451.694 | 2.897.920 |
| Omsætningsaktiver | 2.899.013 | 2.639.629 | 2.174.007 | 2.004.584 | 2.147.418 |
| Kortfristet gæld | 154.764 | 128.233 | 93.650 | 134 | 598.306 |
| Gæld i alt | 154.764 | 128.233 | 93.650 | 134 | 598.306 |
| Soliditetsgrad | 95.9% | 96.2% | 97% | 100% | 79.4% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Michael Lauritzen Siden 18 Jun 2020100% Ejer
Ledelse
1-
Michael Lauritzen Siden 18 Jun 2020Direktør
Produktionsenheder
1Michael Lauritzen Holding ApS
P-nr. 1025950778
Østervang 6, 8380 Trige
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 487.418 DKK | 107.228 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 935.577 DKK | 205.810 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 369.816 DKK | 81.356 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 836.403 DKK | 184.008 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 1.026.667 DKK | 225.852 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Michael Lauritzen Holding ApS (CVR 41451939)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteter- Fælles Service Center F.M.B.A. Aarhus N
- BTAM Italia di Ivan Marko Benes ApS København K
- Destination Nord FMBA Skagen
- Edvars & Edvars Holding ApS Holbæk
- HOLSTEBRO TAXAS ØKONOMISKE FORENING AF DEN 26.05.2000 Holstebro
- TÅRNBYFORSYNING A/S Kastrup
- FINANSIEL STABILITET København K
- OBZOR BEACH RESORT HOLDING ApS Højbjerg
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver udlejningsvirksomhed, varetage, formueforvaltning.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.