Stengaarden Capital Holding ApS
CVR 41 47 44 08 · Munkebo · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Stengaarden Capital Holding ApS har CVR-nummer 41474408. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Dræbyvej 1, 5330 Munkebo. Stiftet: 30. juni 2020. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste -15.460 kr., årets resultat -12.087 kr., egenkapital 1.788.722 kr., aktiver i alt 1.836.253 kr. Soliditetsgraden på 97,4 % er højere end hos 67 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -12.087 kr. er lavere end hos 76 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Stengaarden Capital Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Dræbyvej 1, 5330 Munkebo
- Kommune
- KERTEMINDE
- Stiftet
- 30 Jun 2020
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- eje anparter og aktier i datterselskaber
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2020-06-30
- Momsnr. (EU VIES)
- DK41474408 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Dræbyvej 1, 5330 Munkebo
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-0,7%
▼ 10,0 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
38,63
▲ 36,4
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
97,4%
▲ 3,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-107,0%
▼ 107,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -15.460 | -14.187 | -13.544 | -12.797 | — |
| Resultat før skat | -11.229 | 173.151 | 295.011 | 377.402 | — |
| Årets resultat | -12.087 | 172.420 | 298.229 | 382.329 | — |
| Egenkapital | 1.788.722 | 1.861.809 | 1.689.389 | 1.391.160 | 1.008.831 |
| Aktiver i alt | 1.836.253 | 1.979.057 | 3.160.877 | 2.877.109 | 3.399.431 |
| Omsætningsaktiver | 1.836.253 | 260.746 | 1.142.566 | 558.798 | 1.081.120 |
| Kortfristet gæld | 47.531 | 117.248 | 1.471.488 | 167.638 | 72.289 |
| Gæld i alt | 47.531 | 117.248 | 1.471.488 | 1.485.949 | 2.390.600 |
| Soliditetsgrad | 97.4% | 94.1% | 53.4% | 48.4% | 29.7% |
| Ansatte (gns.) | 1 | — | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Annabell Wallin Steengaard Siden 1 Jul 2020100% Ejer
Ledelse
1-
Gunnar Steengaard Siden 30 Jun 2020Direktør
Produktionsenheder
1Stengaarden Capital Holding ApS
P-nr. 1025979695
Dræbyvej 1, 5330 Munkebo
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 669.261 DKK | 147.224 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 567.332 DKK | 124.806 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 765.285 DKK | 168.344 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 469.262 DKK | 103.224 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Stengaarden Capital Holding ApS (CVR 41474408)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver datterselskaber.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.