Sørensen & Balle Holding ApS
CVR 41 50 64 66 · Middelfart · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Sørensen & Balle Holding ApS har CVR-nummer 41506466. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Havmarken 21, 5500 Middelfart. Stiftet: 7. juli 2020. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -18.875 kr., årets resultat -97.236 kr., egenkapital 194.673 kr., aktiver i alt 280.508 kr. Soliditetsgraden på 69,4 % er lavere end hos 66 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -97.236 kr. er lavere end hos 88 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Sørensen & Balle Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Havmarken 21, 5500 Middelfart
- Kommune
- MIDDELFART
- Telefon
- 93889496
- sorensenogballe@outlook.dk
- Stiftet
- 7 Jul 2020
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- eje ejerandele i andre selskaber samt andre investeringer
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af 2 direktører i forening.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2020-07-07
- Momsnr. (EU VIES)
- DK41506466 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Havmarken 21, 5500 Middelfart
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-49,9%
▼ 120,4 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,40
▲ 0,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
69,4%
▼ 21,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-147,3%
▼ 147,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112779 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -18.875 | — | — | — | — |
| Resultat før skat | -97.236 | 203.232 | 66.088 | -38.620 | 14.634 |
| Årets resultat | -97.236 | 205.695 | 67.930 | -36.812 | 15.096 |
| Egenkapital | 194.673 | 291.907 | 86.213 | 18.284 | 55.096 |
| Aktiver i alt | 280.508 | 319.748 | 127.848 | 29.006 | 64.000 |
| Omsætningsaktiver | 34.753 | 2.580 | 26.711 | 2.406 | 7.264 |
| Kortfristet gæld | 85.835 | 27.841 | 41.635 | 10.722 | 8.904 |
| Gæld i alt | 85.835 | 27.841 | 41.635 | 10.722 | 8.904 |
| Soliditetsgrad | 69.4% | 91.3% | 67.4% | 63% | 86.1% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
Rasmus Qvortrup Sørensen Siden 7 Jul 202050% Ejer
-
Stine Balle Siden 7 Jul 202050% Ejer
Ledelse
2-
Rasmus Qvortrup Sørensen Siden 7 Jul 2020Adm. dir.
-
Stine Balle Siden 7 Jul 2020Direktør
Produktionsenheder
1Sørensen & Balle Holding ApS
P-nr. 1026019377
Havmarken 21, 5500 Middelfart
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 299.016 DKK | 65.780 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 102.108 DKK | 22.462 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -16.052 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 28.200 DKK | 6.204 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Sørensen & Balle Holding ApS (CVR 41506466)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.