Plambech & Rasmussen ApS
CVR 41 56 69 81 · Præstø · Maleraktiviteter · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Plambech & Rasmussen ApS har CVR-nummer 41566981. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Maleraktiviteter (branchekode 433410). Adresse: Sneserevej 4, 4720 Præstø. Stiftet: 5. august 2020. Status: aktiv. Antal ansatte: 2. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 670.553 kr., årets resultat 143.221 kr., egenkapital 130.471 kr., aktiver i alt 344.222 kr. Soliditetsgraden på 37,9 % er lavere end hos 54 % af de 1.330 virksomheder i branchen «Maleraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 143.221 kr. er højere end hos 63 % af de 1.330 virksomheder i branchen «Maleraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 41 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Plambech & Rasmussen ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Maleraktiviteter (433410)
- Adresse
- Sneserevej 4, 4720 Præstø
- Kommune
- VORDINGBORG
- Antal ansatte
- 2
- Stiftet
- 5 Aug 2020
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- malerentrepriser
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktionen i forening
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2020-08-05
- Momsnr. (EU VIES)
- DK41566981 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Sneserevej 4, 4720 Præstø
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
109,8%
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,29
▲ 0,5
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
37,9%
▲ 49,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
190,3%
▲ 190,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
1330 virksomheder i «Maleraktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 670.553 | 476.906 | 732.204 | 766.849 | 1.062.229 |
| Resultat før skat | 183.856 | -203.430 | -28.188 | 40.366 | 124.289 |
| Årets resultat | 143.221 | -158.650 | -22.080 | 31.199 | 96.781 |
| Egenkapital | 130.471 | -12.749 | 145.901 | 167.981 | 136.781 |
| Aktiver i alt | 344.222 | 114.702 | 266.559 | 252.864 | 303.181 |
| Omsætningsaktiver | 276.346 | 101.364 | 250.888 | 234.860 | 282.844 |
| Kortfristet gæld | 213.750 | 127.451 | 120.658 | 81.803 | 162.806 |
| Gæld i alt | 213.750 | 127.451 | 120.658 | 81.803 | 162.806 |
| Soliditetsgrad | 37.9% | -11.1% | 54.7% | 66.4% | 45.1% |
| Ansatte (gns.) | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
Robin Plambech Nielsen Siden 5 Aug 202050% Ejer
-
Lars Sarka Rasmussen Siden 5 Aug 202050% Ejer
Ledelse
2-
Robin Plambech Nielsen Siden 5 Aug 2020Direktør
-
Lars Sarka Rasmussen Siden 5 Aug 2020Direktør
Produktionsenheder
1Plambech & Rasmussen ApS
P-nr. 1026097491
Sneserevej 4, 4720 Præstø
Maleraktiviteter (433410)
👥 2 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -201.214 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -25.430 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 44.038 DKK | 9.680 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 108.752 DKK | 23.914 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Plambech & Rasmussen ApS (CVR 41566981)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver malerentrepriser, maleraktiviteter.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.