Palle Svendsen Holding ApS
CVR 41 65 71 46 · Køge · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Palle Svendsen Holding ApS har CVR-nummer 41657146. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Kirkestræde 7, 4600 Køge. Stiftet: 4. juni 2020. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste -65.282 kr., årets resultat 2.593.810 kr., egenkapital 33.315.878 kr., aktiver i alt 36.624.437 kr. Soliditetsgraden på 91,0 % er højere end hos 53 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 2.593.810 kr. er højere end hos 91 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Palle Svendsen Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Kirkestræde 7, 4600 Køge
- Kommune
- KØGE
- Telefon
- 28196565
- ps@delfi.dk
- Hjemmeside
- www.delfi.com
- Stiftet
- 4 Jun 2020
- Selskabskapital
- 97.000 DKK
- Formål
- investeringsvirksomhed, herunder eje kapitalandele i andre selskaber samt anden beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2020-06-04
- Momsnr. (EU VIES)
- DK41657146 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 894500SLB9F2HBDXN293
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Kirkestræde 7, 4600 Køge
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
7,8%
▼ 17,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,31
▲ 0,5
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
91,0%
▲ 5,8 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-69,3%
▼ 69,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | 0 | — | — | — |
| Bruttoresultat | -65.282 | -71.073 | -43.135 | -41.053 | -13.807 |
| Resultat før skat | 3.176.678 | 8.558.611 | 10.284.196 | 2.006.284 | 6.880.896 |
| Årets resultat | 2.593.810 | 8.450.187 | 10.091.448 | 2.498.208 | 6.744.012 |
| Egenkapital | 33.315.878 | 33.301.328 | 32.851.141 | 22.759.693 | 20.261.485 |
| Aktiver i alt | 36.624.437 | 39.072.198 | 38.270.698 | 28.705.720 | 25.240.001 |
| Omsætningsaktiver | 7.646.216 | 10.541.927 | 9.857.775 | 9.685.921 | 8.506.076 |
| Kortfristet gæld | 3.308.559 | 5.770.870 | 5.419.557 | 5.946.027 | 4.978.516 |
| Gæld i alt | 3.308.559 | 5.770.870 | 5.419.557 | 5.946.027 | 4.978.516 |
| Soliditetsgrad | 91% | 85.2% | 85.8% | 79.3% | 80.3% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 0 | — | — | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Palle Normann Svendsen Siden 4 Jun 2020100% Ejer
Ledelse
1-
Palle Normann Svendsen Siden 4 Jun 2020Direktør
Produktionsenheder
1Palle Svendsen Holding ApS
P-nr. 1026237056
Kirkestræde 7, 4600 Køge
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 233.544 DKK | 35.709 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 1.760.490 DKK | 375.701 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -13.190.237 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 23.594.095 DKK | 5.184.737 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 1.219.415 DKK | 268.268 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Palle Svendsen Holding ApS (CVR 41657146)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Koncern
Fra ejerskab registreret i GLEIF (LEI)Datterselskaber
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.