INSO Control ApS
CVR 41 66 54 08 · Viborg · Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
INSO Control ApS har CVR-nummer 41665408. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik (branchekode 711220). Adresse: Vestermarksvej 3, 8800 Viborg. Stiftet: 3. september 2020. Status: aktiv. Antal ansatte: 7. Seneste årsrapport (1. juli 2025 – 30. juni 2026): bruttofortjeneste 2.698.567 kr., årets resultat 281.550 kr., egenkapital 862.938 kr., aktiver i alt 1.671.796 kr. Soliditetsgraden på 51,6 % er lavere end hos 57 % af de 1.070 virksomheder i branchen «Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 281.550 kr. er højere end hos 68 % af de 1.070 virksomheder i branchen «Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten var næsten uændret fra regnskabsår 2025 til 2026. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som INSO Control ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik (711220)
- Adresse
- Vestermarksvej 3, 8800 Viborg
- Kommune
- VIBORG
- Antal ansatte
- 7
- Telefon
- 61417876
- cc@insocontrol.com
- Hjemmeside
- https://www.insocontrol.com/
- Stiftet
- 3 Sep 2020
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- udøve virksomhed med handel og service samt aktiviteter i tilknytning hertil
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2020-09-03
- Momsnr. (EU VIES)
- DK41665408 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Vestermarksvej 3, 8800 Viborg
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Websites
- Hjemmeside fra CVR: www.insocontrol.com Hjemmeside https://www.insocontrol.com
Fundet automatisk og bekræftet ved, at virksomhedens CVR-nummer optræder på siden (22. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
32,6%
▼ 12,2 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,07
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
51,6%
▼ 1,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-24,5%
▼ 24,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
1070 virksomheder i «Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 2.698.567 | 2.686.375 | 2.831.458 | 2.619.455 | 2.398.924 |
| Resultat før skat | 359.782 | 477.793 | 531.997 | 709.140 | 657.792 |
| Årets resultat | 281.550 | 372.699 | 413.967 | 553.138 | 511.998 |
| Egenkapital | 862.938 | 831.387 | 658.687 | 744.721 | 697.598 |
| Aktiver i alt | 1.671.796 | 1.581.273 | 1.388.026 | 1.903.548 | 1.406.201 |
| Omsætningsaktiver | 1.671.796 | 1.581.273 | 1.348.026 | 1.823.548 | 1.286.201 |
| Kortfristet gæld | 808.858 | 749.886 | 728.239 | 1.156.627 | 705.303 |
| Gæld i alt | 808.858 | 749.886 | 728.239 | 1.156.627 | 705.303 |
| Soliditetsgrad | 51.6% | 52.6% | 47.5% | 39.1% | 49.6% |
| Ansatte (gns.) | — | 3 | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
Christian Blirup Holding ApS Siden 3 Sep 202050% Ejer
-
DOVTech Holding ApS Siden 3 Sep 202050% Ejer
Ledelse
2-
Christian Charles Blirup Siden 3 Sep 2020Adm. dir.
-
Yuriy Dovgalyuk Siden 3 Sep 2020Direktør
Produktionsenheder
1INSO Control ApS
P-nr. 1026247833
Vestermarksvej 3, 8800 Viborg
Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik (711220)
👥 6 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 541.564 DKK | 119.130 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 714.139 DKK | 157.102 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 667.778 DKK | 146.894 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 167.290 DKK | 36.784 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: INSO Control ApS (CVR 41665408)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver maskinteknik, produktions, ingeniøraktiviteter.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.