Benny Jakobsen Holding ApS
CVR 41 70 18 03 · Jerslev J · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Benny Jakobsen Holding ApS har CVR-nummer 41701803. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Læsøgade 1, 9740 Jerslev J. Stiftet: 23. september 2020. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): årets resultat 535.792 kr., egenkapital 543.807 kr., aktiver i alt 734.396 kr. Soliditetsgraden på 74,0 % er lavere end hos 64 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 535.792 kr. er højere end hos 75 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Benny Jakobsen Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Læsøgade 1, 9740 Jerslev J
- Kommune
- Brønderslev
- Stiftet
- 23 Sep 2020
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- eje kapitalandele samt formueforvaltning
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2020-09-23
- Momsnr. (EU VIES)
- DK41701803 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Læsøgade 1, 9740 Jerslev J
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
98,5%
▲ 925,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
3,45
▲ 3,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
74,0%
▲ 58,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
908,1%
▲ 908,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112779 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | — | — | — | — | — |
| Resultat før skat | 535.267 | -66.303 | 41.911 | -5.968 | -1.626 |
| Årets resultat | 535.792 | -66.303 | 41.911 | -5.968 | -1.626 |
| Egenkapital | 543.807 | 8.015 | 74.317 | 32.406 | 38.374 |
| Aktiver i alt | 734.396 | 50.615 | 76.917 | 35.006 | 43.374 |
| Omsætningsaktiver | 156.787 | 10.615 | 12.744 | — | — |
| Kortfristet gæld | 45.433 | 42.600 | 2.600 | 2.600 | 5.000 |
| Gæld i alt | 190.589 | 42.600 | 2.600 | 2.600 | 5.000 |
| Soliditetsgrad | 74% | 15.8% | 96.6% | 92.6% | 88.5% |
| Ansatte (gns.) | 1 | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Benny Røjgård Jakobsen Siden 23 Sep 2020100% Ejer
Ledelse
1-
Benny Røjgård Jakobsen Siden 23 Sep 2020Direktør
Produktionsenheder
1Benny Jakobsen Holding ApS
P-nr. 1026292111
Læsøgade 1, 9740 Jerslev J
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -2.130 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -2.070 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -4.712 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Benny Jakobsen Holding ApS (CVR 41701803)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver formueforvaltning.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.