NEC Holding ApS
CVR 41 70 56 20 · Herning · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
NEC Holding ApS har CVR-nummer 41705620. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Lundvej 28, 7400 Herning. Stiftet: 22. september 2020. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. oktober 2024 – 30. september 2025): omsætning 0 kr., årets resultat -802.087 kr., egenkapital 504.009 kr., aktiver i alt 2.966.822 kr. Soliditetsgraden på 17,0 % er lavere end hos 84 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -802.087 kr. er lavere end hos 95 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som NEC Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Lundvej 28, 7400 Herning
- Kommune
- HERNING
- nich@sts-biler.dk
- Stiftet
- 22 Sep 2020
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- eje og besidde aktier og anparter, herunder bl.a. i NEWCO STS Holding ApS
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af 1 direktør
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2020-09-22
- Momsnr. (EU VIES)
- DK41705620 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Lundvej 28, 7400 Herning
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-159,1%
▼ 145,1 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Soliditetsgrad
17,0%
▼ 19,5 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-298,2%
▼ 298,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Bruttoresultat | — | — | — | — | — |
| Resultat før skat | -802.087 | -201.419 | 556.550 | 714.330 | 107.753 |
| Årets resultat | -802.087 | -201.419 | 556.550 | 714.330 | 107.753 |
| Egenkapital | 504.009 | 1.441.096 | 1.764.515 | 1.325.765 | 83.083 |
| Aktiver i alt | 2.966.822 | 3.952.462 | 2.136.046 | 2.052.553 | 1.217.833 |
| Omsætningsaktiver | — | 0 | 15.532 | 74.870 | 130.333 |
| Kortfristet gæld | 212.125 | 175.625 | 34.031 | 389.288 | 447.250 |
| Gæld i alt | 2.462.813 | 2.511.366 | 371.531 | 726.788 | 1.134.750 |
| Soliditetsgrad | 17% | 36.5% | 82.6% | 64.6% | 6.8% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Nikolaj Christensen Siden 22 Sep 2020100% Ejer
Ledelse
1-
Nikolaj Christensen Siden 22 Sep 2020Direktør
Produktionsenheder
1NEC Holding ApS
P-nr. 1026297334
Lundvej 28, 7400 Herning
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -135.867 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -36.281 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -40.301 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -57.247 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | -3.500 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: NEC Holding ApS (CVR 41705620)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver newco, sts, holding.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.