Lumaxco Holding ApS
CVR 41 71 62 82 · Vejle · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Lumaxco Holding ApS har CVR-nummer 41716282. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Storhaven 2, 7100 Vejle. Stiftet: 29. september 2020. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -8.930 kr., årets resultat 494.885 kr., egenkapital 687.709 kr., aktiver i alt 1.003.620 kr. Soliditetsgraden på 68,5 % er lavere end hos 67 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 494.885 kr. er højere end hos 74 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Lumaxco Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Storhaven 2, 7100 Vejle
- Kommune
- VEJLE
- Telefon
- 75712270
- Lumaxco@lumaxco.com
- Stiftet
- 29 Sep 2020
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- eje ejerandele i andre selskaber samt andre investeringer
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af 2 direktører i forening.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2023-07-07
- Momsnr. (EU VIES)
- DK41716282 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Storhaven 2, 7100 Vejle
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
72,0%
▼ 16,8 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,72
▲ 0,4
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
68,5%
▲ 6,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
189,1%
▲ 189,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -8.930 | — | -2.483 | -7.450 | — |
| Resultat før skat | 496.750 | 170.569 | -3.619 | — | -48.719 |
| Årets resultat | 494.885 | 171.189 | -2.823 | -42.850 | -48.719 |
| Egenkapital | 687.709 | 192.824 | -54.392 | -51.569 | -8.719 |
| Aktiver i alt | 1.003.620 | 311.607 | 64.388 | 1 | 1 |
| Omsætningsaktiver | 228.280 | 39.747 | 24.387 | — | — |
| Kortfristet gæld | 315.911 | 118.783 | 118.780 | 51.570 | 8.720 |
| Gæld i alt | 315.911 | 118.783 | 118.780 | 51.570 | 8.720 |
| Soliditetsgrad | 68.5% | 61.9% | -84.5% | -5156900% | -871900% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
Morten Nørskov Siden 29 Sep 202050% Ejer
-
Michael Nørskov Siden 29 Sep 202050% Ejer
Ledelse
2-
Morten Nørskov Siden 29 Sep 2020Adm. dir.
-
Michael Nørskov Siden 29 Sep 2020Direktør
Produktionsenheder
1Lumaxco Holding ApS
P-nr. 1026310187
Storhaven 2, 7100 Vejle
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 185.987 DKK | 40.898 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 396.820 DKK | 87.296 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -9.071 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -624.246 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Lumaxco Holding ApS (CVR 41716282)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.