Lous Invest ApS
CVR 41 77 68 97 · Hillerød · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Lous Invest ApS har CVR-nummer 41776897. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Kingosvej 14, 3400 Hillerød. Stiftet: 20. oktober 2020. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 0 kr., årets resultat 334.270 kr., egenkapital 443.209 kr., aktiver i alt 443.219 kr. Soliditetsgraden på 100,0 % er højere end hos 92 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 334.270 kr. er højere end hos 69 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Lous Invest ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Kingosvej 14, 3400 Hillerød
- Kommune
- HILLERØD
- Telefon
- 28293365
- peter@lousconsult.com
- Stiftet
- 20 Oct 2020
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- eje ejerandele i andre selskaber samt andre investeringer
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2020-10-20
- Momsnr. (EU VIES)
- DK41776897 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Kingosvej 14, 3400 Hillerød
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
75,4%
▲ 98,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
36.173,80
▲ 27.327,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
100,0%
▲ 0,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
944,8%
▲ 944,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 0 | -39.723 | -8.510 | — | — |
| Resultat før skat | 334.270 | — | 228.637 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 334.270 | -39.570 | 230.509 | 0 | 0 |
| Egenkapital | 443.209 | 169.939 | 270.509 | 40.000 | 40.000 |
| Aktiver i alt | 443.219 | 169.949 | 360.841 | 41.481 | 41.481 |
| Omsætningsaktiver | 361.738 | 88.468 | 43.694 | — | — |
| Kortfristet gæld | 10 | 10 | 90.332 | 1.481 | 1.481 |
| Gæld i alt | 10 | 10 | 90.332 | 1.481 | 1.481 |
| Soliditetsgrad | 100% | 100% | 75% | 96.4% | 96.4% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | — | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Peter Weiland Lous Siden 20 Oct 2020100% Ejer
Ledelse
1-
Peter Weiland Lous Siden 20 Oct 2020Direktør
Produktionsenheder
1Lous Invest ApS
P-nr. 1026384091
Kingosvej 14, 3400 Hillerød
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 44.949 DKK | 9.878 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 190.145 DKK | 41.822 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 0 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Lous Invest ApS (CVR 41776897)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.