SVP-Holding ApS
CVR 41 78 17 93 · Knebel · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
SVP-Holding ApS har CVR-nummer 41781793. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Vråvej 8, 8420 Knebel. Stiftet: 19. oktober 2020. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -4.376 kr., årets resultat -5.529 kr., egenkapital 26.332 kr., aktiver i alt 64.219 kr. Soliditetsgraden på 41,0 % er lavere end hos 77 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -5.529 kr. er lavere end hos 70 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som SVP-Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Vråvej 8, 8420 Knebel
- Kommune
- SYDDJURS
- Telefon
- 50722225
- svp@vintherenergiteknik.dk
- Hjemmeside
- www.vintherenergiteknik.dk
- Stiftet
- 19 Oct 2020
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- eje aktier og anparter samt enhver virksomhed i hermed stående forbindelse
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2020-10-19
- Momsnr. (EU VIES)
- DK41781793 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Vråvej 8, 8420 Knebel
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-21,0%
▼ 16,2 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,64
▼ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
41,0%
▼ 9,8 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-262,1%
▼ 262,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112779 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -4.376 | 0 | -4.125 | -4.001 | 0 |
| Resultat før skat | -5.529 | -619 | -4.412 | -4.029 | 0 |
| Årets resultat | -5.529 | -1.527 | -3.464 | -3.148 | 0 |
| Egenkapital | 26.332 | 31.861 | 33.388 | 36.852 | 40.000 |
| Aktiver i alt | 64.219 | 62.730 | 57.612 | 41.959 | 43.143 |
| Omsætningsaktiver | 24.219 | 22.730 | 17.612 | 1.959 | 43.143 |
| Kortfristet gæld | 37.887 | 30.869 | 24.224 | 5.107 | 3.143 |
| Gæld i alt | 37.887 | 30.869 | 24.224 | 5.107 | 3.143 |
| Soliditetsgrad | 41% | 50.8% | 58% | 87.8% | 92.7% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | — | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Svend Vinther Pedersen Siden 19 Oct 2020100% Ejer
Ledelse
1-
Svend Vinther Pedersen Siden 19 Oct 2020Direktør
Produktionsenheder
1SVP-Holding ApS
P-nr. 1026390229
Vråvej 8, 8420 Knebel
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 95.410 DKK | 20.988 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 70.542 DKK | 15.510 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 4.755 DKK | 1.034 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 13.764 DKK | 3.014 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: SVP-Holding ApS (CVR 41781793)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.