Per Larsen Holding 2020 ApS
CVR 41 91 84 46 · Nykøbing M · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Per Larsen Holding 2020 ApS har CVR-nummer 41918446. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Strandvejen 29, 7900 Nykøbing M. Stiftet: 7. december 2020. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. juli 2025 – 30. juni 2026): bruttofortjeneste -4.439 kr., årets resultat 846.499 kr., egenkapital 2.384.476 kr., aktiver i alt 2.480.976 kr. Soliditetsgraden på 96,1 % er højere end hos 63 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 846.499 kr. er højere end hos 80 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Per Larsen Holding 2020 ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Strandvejen 29, 7900 Nykøbing M
- Kommune
- MORSØ
- Stiftet
- 7 Dec 2020
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- eje kapitalandele i selskaber samt foretage investeringsvirksomhed i øvrigt
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør alene
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2020-12-07
- Momsnr. (EU VIES)
- DK41918446 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Strandvejen 29, 7900 Nykøbing M
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
35,5%
▲ 0,3 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
3,15
▲ 3,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
96,1%
▲ 2,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
56,3%
▲ 56,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112779 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -4.439 | -2.502 | -5.124 | -4.001 | -1.000 |
| Resultat før skat | — | 541.748 | 24.841 | 639.755 | 206.367 |
| Årets resultat | 846.499 | 541.748 | 24.225 | 638.897 | 205.377 |
| Egenkapital | 2.384.476 | 1.537.978 | 996.230 | 972.005 | 333.108 |
| Aktiver i alt | 2.480.976 | 1.635.094 | 1.296.904 | 1.273.053 | 633.298 |
| Omsætningsaktiver | 304.266 | 9.371 | 215.486 | 213.643 | 209.700 |
| Kortfristet gæld | 96.500 | 97.116 | 300.674 | 301.048 | 300.190 |
| Gæld i alt | 96.500 | 97.116 | 300.674 | 301.048 | 300.190 |
| Soliditetsgrad | 96.1% | 94.1% | 76.8% | 76.4% | 52.6% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Per Larsen Siden 7 Dec 2020100% Ejer
Ledelse
1-
Per Larsen Siden 7 Dec 2020Direktør
Produktionsenheder
1Per Larsen Holding 2020 ApS
P-nr. 1026556135
Strandvejen 29, 7900 Nykøbing M
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 2.876 DKK | 616 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 3.943 DKK | 858 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 4.500 DKK | 990 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -2.500 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Per Larsen Holding 2020 ApS (CVR 41918446)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver foretage.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.