Optical Invest Nordic ApS
CVR 41 92 59 14 · Skanderborg · Optikeraktiviteter · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
- Negativ egenkapital i seneste regnskab
Kort fortalt
Optical Invest Nordic ApS har CVR-nummer 41925914. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Optikeraktiviteter (branchekode 477410). Adresse: Vestergade 100E, 8660 Skanderborg. Stiftet: 9. december 2020. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -38.897 kr., årets resultat -36.256 kr., egenkapital -94.661 kr., aktiver i alt 80.437 kr. Soliditetsgraden på -117,7 % er lavere end hos 97 % af de 390 virksomheder i branchen «Optikeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -36.256 kr. er lavere end hos 85 % af de 390 virksomheder i branchen «Optikeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Optical Invest Nordic ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Optikeraktiviteter (477410)
- Adresse
- Vestergade 100E, 8660 Skanderborg
- Kommune
- SKANDERBORG
- Telefon
- 21343083
- info@netbriller.dk
- Stiftet
- 9 Dec 2020
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- salg af optiske artikler, herunder briller og kontaktlinser samt anden beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktionen.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2020-12-09
- Momsnr. (EU VIES)
- DK41925914 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Vestergade 100E, 8660 Skanderborg
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Likviditetsgrad
1,36
▼ 1,6
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
-117,7%
▼ 44,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-302,7%
▼ 302,7 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
390 virksomheder i «Optikeraktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -38.897 | 30.910 | -53.527 | -29.314 | -52.228 |
| Resultat før skat | -46.482 | 23.062 | -60.608 | -32.845 | -55.226 |
| Årets resultat | -36.256 | 17.887 | -47.274 | -25.619 | -43.400 |
| Egenkapital | -94.661 | -58.405 | -76.292 | -29.019 | -3.400 |
| Aktiver i alt | 80.437 | 80.211 | 87.386 | 80.239 | 83.040 |
| Omsætningsaktiver | 80.437 | 80.211 | 87.386 | 80.239 | 83.040 |
| Kortfristet gæld | 59.324 | 27.294 | 56.649 | 6.346 | 4.000 |
| Gæld i alt | 175.098 | 138.616 | 163.678 | 109.258 | 86.440 |
| Soliditetsgrad | -117.7% | -72.8% | -87.3% | -36.2% | -4.1% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Morten Hansen Siden 1 Jun 2026100% Ejer
Ledelse
1-
Morten Hansen Siden 19 Jun 2026Adm. dir.
Produktionsenheder
1Optical Invest Nordic ApS
P-nr. 1026565266
Vestergade 100E, 8660 Skanderborg
Optikeraktiviteter (477410)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -60.608 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -32.845 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -53.756 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Optical Invest Nordic ApS (CVR 41925914)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver kontaktlinser, briller, optiske.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.