MAAK Holding ApS
CVR 41 93 88 62 · Randers NV · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
MAAK Holding ApS har CVR-nummer 41938862. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Myntevej 18, 8920 Randers NV. Stiftet: 3. december 2020. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. februar 2025 – 31. januar 2026): bruttofortjeneste -10.113 kr., årets resultat 459.109 kr., egenkapital 3.793.939 kr., aktiver i alt 3.988.426 kr. Soliditetsgraden på 95,1 % er højere end hos 60 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 459.109 kr. er højere end hos 73 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som MAAK Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Myntevej 18, 8920 Randers NV
- Kommune
- RANDERS
- majkenstrand@live.dk
- Stiftet
- 3 Dec 2020
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- være holdingselskab samt varetage formueforvaltning, udlejningsvirksomhed og anden investeringsvirksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktionen
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2020-12-03
- Momsnr. (EU VIES)
- DK41938862 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Myntevej 18, 8920 Randers NV
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
12,1%
▲ 3,9 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
12,45
▼ 438,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
95,1%
▼ 4,8 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
65,1%
▲ 65,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | 0 | — | — |
| Bruttoresultat | -10.113 | -8.306 | -7.585 | — | — |
| Resultat før skat | 471.627 | 309.196 | 95.721 | 464.326 | 827.972 |
| Årets resultat | 459.109 | 278.088 | 78.627 | 484.192 | 834.726 |
| Egenkapital | 3.793.939 | 3.402.331 | 3.185.243 | 3.165.516 | 2.738.524 |
| Aktiver i alt | 3.988.426 | 3.407.331 | 3.207.337 | 3.692.618 | 3.224.667 |
| Omsætningsaktiver | 2.420.746 | 2.253.112 | 2.215.203 | 2.163.665 | 1.385.274 |
| Kortfristet gæld | 194.487 | 5.000 | 22.094 | 527.102 | 486.143 |
| Gæld i alt | 194.487 | 5.000 | 22.094 | 527.102 | 486.143 |
| Soliditetsgrad | 95.1% | 99.9% | 99.3% | 85.7% | 84.9% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Majken Strand Siden 3 Dec 2020100% Ejer
Ledelse
1-
Majken Strand Siden 3 Dec 2020Direktør
Produktionsenheder
1MAAK Holding ApS
P-nr. 1026580613
Myntevej 18, 8920 Randers NV
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 195.115 DKK | 42.922 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -45.729 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 631.302 DKK | 138.886 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 1.097.732 DKK | 241.494 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 1.690.590 DKK | 371.910 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: MAAK Holding ApS (CVR 41938862)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteter- Fælles Service Center F.M.B.A. Aarhus N
- BTAM Italia di Ivan Marko Benes ApS København K
- Destination Nord FMBA Skagen
- Edvars & Edvars Holding ApS Holbæk
- HOLSTEBRO TAXAS ØKONOMISKE FORENING AF DEN 26.05.2000 Holstebro
- TÅRNBYFORSYNING A/S Kastrup
- FINANSIEL STABILITET København K
- OBZOR BEACH RESORT HOLDING ApS Højbjerg
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver udlejningsvirksomhed, varetage, formueforvaltning.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.