Pallesgaard Holding ApS
CVR 41 94 72 84 · Skævinge · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Pallesgaard Holding ApS har CVR-nummer 41947284. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Industrivej 8, 3320 Skævinge. Stiftet: 13. december 2020. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -2.239 kr., årets resultat -3.839 kr., egenkapital 190.500 kr., aktiver i alt 206.918 kr. Soliditetsgraden på 92,1 % er højere end hos 54 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -3.839 kr. er lavere end hos 68 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Pallesgaard Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Industrivej 8, 3320 Skævinge
- Kommune
- HILLERØD
- Stiftet
- 13 Dec 2020
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- kapitalanbringelse i andre kapitalselskaber samt anden hermed beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktionen.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2020-12-13
- Momsnr. (EU VIES)
- DK41947284 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Industrivej 8, 3320 Skævinge
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-2,0%
▼ 12,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Soliditetsgrad
92,1%
▼ 0,8 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-118,6%
▼ 118,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | 0 | 0 | — |
| Bruttoresultat | -2.239 | 22.259 | 29.400 | 32.559 | -5.670 |
| Resultat før skat | -3.839 | 20.659 | 27.900 | 30.546 | 75.233 |
| Årets resultat | -3.839 | 20.659 | 27.900 | 30.546 | 75.233 |
| Egenkapital | 190.500 | 194.338 | 173.679 | 145.779 | 115.233 |
| Aktiver i alt | 206.918 | 209.157 | 187.349 | 158.449 | 127.903 |
| Omsætningsaktiver | — | — | 451 | 952 | 2.964 |
| Kortfristet gæld | 16.418 | 14.819 | 13.670 | 12.670 | 12.670 |
| Gæld i alt | 16.418 | 14.819 | 13.670 | 12.670 | 12.670 |
| Soliditetsgrad | 92.1% | 92.9% | 92.7% | 92% | 90.1% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Dennis Pallesgaard Siden 13 Dec 2020100% Ejer
Ledelse
1-
Dennis Pallesgaard Siden 13 Dec 2020Direktør
Produktionsenheder
1Pallesgaard Holding ApS
P-nr. 1026591720
Industrivej 8, 3320 Skævinge
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -1.600 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -1.500 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -2.013 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -9.706 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Pallesgaard Holding ApS (CVR 41947284)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver kapitalanbringelse, kapitalselskaber.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.