Lars Langballe Holding 2020 ApS
CVR 42 02 40 74 · Aarhus C · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Lars Langballe Holding 2020 ApS har CVR-nummer 42024074. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Godthåbsgade 33, 8000 Aarhus C. Stiftet: 31. december 2020. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -15.712 kr., årets resultat 134.542 kr., egenkapital 1.478.900 kr., aktiver i alt 1.622.063 kr. Soliditetsgraden på 91,2 % er højere end hos 53 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 134.542 kr. er højere end hos 59 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Lars Langballe Holding 2020 ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Godthåbsgade 33, 8000 Aarhus C
- Kommune
- AARHUS
- Stiftet
- 31 Dec 2020
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- eje kapitalandele og anden i forbindelse hermed stående virksomhed
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af en likvidator
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2020-12-31
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42024074 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Godthåbsgade 33, 8000 Aarhus C
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
9,1%
▼ 42,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
11,05
▼ 3,7
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
91,2%
▼ 2,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-81,5%
▼ 81,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -15.712 | — | — | — | — |
| Resultat før skat | 131.814 | 731.499 | -1.388.276 | -7.521 | 37.483 |
| Årets resultat | 134.542 | 728.980 | -1.386.084 | 1.205 | 28.757 |
| Egenkapital | 1.478.900 | 1.411.858 | 743.877 | 2.129.962 | 2.128.757 |
| Aktiver i alt | 1.622.063 | 1.511.530 | 872.596 | 2.171.558 | 2.128.757 |
| Omsætningsaktiver | 1.582.063 | 1.471.530 | 832.596 | 2.131.558 | 2.128.757 |
| Kortfristet gæld | 143.163 | 99.672 | 128.719 | 41.596 | — |
| Gæld i alt | 1.622.063 | 99.672 | 128.719 | 41.596 | 2.128.757 |
| Soliditetsgrad | 91.2% | 93.4% | 85.2% | 98.1% | 100% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Boet efter Lars Leschly Cecil Langballe Siden 24 Aug 2025100% Ejer
Ledelse
1-
Øjvind Hulgaard Siden 5 Dec 2025Likvidator
Produktionsenheder
1Lars Langballe Holding 2020 ApS
P-nr. 1026684265
Godthåbsgade 33, 8000 Aarhus C
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 240.225 DKK | 52.844 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 987.298 DKK | 217.184 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 368.647 DKK | 81.092 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -815.188 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 0 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Lars Langballe Holding 2020 ApS (CVR 42024074)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.