B Nørgaard Holding ApS
CVR 42 02 58 28 · Frederiksværk · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
B Nørgaard Holding ApS har CVR-nummer 42025828. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Undalsvej 3, 3300 Frederiksværk. Stiftet: 13. januar 2021. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. oktober 2024 – 30. september 2025): bruttofortjeneste -7.250 kr., årets resultat 513.054 kr., egenkapital 1.469.560 kr., aktiver i alt 1.609.253 kr. Soliditetsgraden på 91,3 % er højere end hos 53 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 513.054 kr. er højere end hos 74 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som B Nørgaard Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Undalsvej 3, 3300 Frederiksværk
- Kommune
- HALSNÆS
- Stiftet
- 13 Jan 2021
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- eje anparter i andre selskaber
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af 1 direktør
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2021-01-13
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42025828 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Undalsvej 3, 3300 Frederiksværk
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
34,9%
▲ 35,8 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,24
▼ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
91,3%
▲ 5,7 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
6.393,6%
▲ 6.393,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -7.250 | -7.500 | -7.250 | -6.750 | -11.000 |
| Resultat før skat | 511.454 | -9.984 | -20.227 | 91.047 | 287.644 |
| Årets resultat | 513.054 | -8.152 | -18.617 | 92.660 | 288.964 |
| Egenkapital | 1.469.560 | 956.506 | 964.658 | 1.042.175 | 1.006.715 |
| Aktiver i alt | 1.609.253 | 1.117.778 | 1.079.996 | 1.096.551 | 1.016.395 |
| Omsætningsaktiver | 33.632 | 61.036 | 273.933 | 181.776 | — |
| Kortfristet gæld | 139.693 | 161.272 | 115.338 | 54.376 | 9.680 |
| Gæld i alt | 139.693 | 161.272 | 115.338 | 54.376 | 9.680 |
| Soliditetsgrad | 91.3% | 85.6% | 89.3% | 95% | 99% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Bjørn Nørgaard Siden 13 Jan 2021100% Ejer
Ledelse
1-
Bjørn Nørgaard Siden 13 Jan 2021Direktør
Produktionsenheder
1B Nørgaard Holding ApS
P-nr. 1026686594
Undalsvej 3, 3300 Frederiksværk
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -56.659 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -28.085 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 123.195 DKK | 27.082 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 335.812 DKK | 73.876 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: B Nørgaard Holding ApS (CVR 42025828)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.