PR. Holding af 2021 ApS
CVR 42 04 10 09 · Silkeborg · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
PR. Holding af 2021 ApS har CVR-nummer 42041009. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Ansvej 28B, 8600 Silkeborg. Stiftet: 19. januar 2021. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): årets resultat 405.485 kr., egenkapital 9.392.508 kr., aktiver i alt 9.440.110 kr. Soliditetsgraden på 99,5 % er højere end hos 82 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 405.485 kr. er højere end hos 71 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som PR. Holding af 2021 ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Ansvej 28B, 8600 Silkeborg
- Kommune
- SILKEBORG
- Stiftet
- 19 Jan 2021
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- udøve virksomhed med investeringer, udlejning, handel og service samt aktiviteter i tilknytning hertil
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2021-01-19
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42041009 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Ansvej 28B, 8600 Silkeborg
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
4,3%
▲ 4,8 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
67,01
▼ 30,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
99,5%
▼ 0,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
1.081,5%
▲ 1.081,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | — | — | — | — | — |
| Resultat før skat | 417.732 | -30.737 | 224.513 | 346.517 | -623.024 |
| Årets resultat | 405.485 | -41.314 | 187.950 | 309.851 | -668.309 |
| Egenkapital | 9.392.508 | 9.054.523 | 9.156.836 | 9.027.786 | 8.775.135 |
| Aktiver i alt | 9.440.110 | 9.087.507 | 9.452.554 | 9.244.957 | 8.825.322 |
| Omsætningsaktiver | 3.189.706 | 3.198.434 | 9.176.639 | — | — |
| Kortfristet gæld | 47.602 | 32.984 | 295.718 | 217.171 | 50.187 |
| Gæld i alt | 47.602 | 32.984 | 295.718 | 217.171 | 50.187 |
| Soliditetsgrad | 99.5% | 99.6% | 96.9% | 97.7% | 99.4% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Per Rasmussen Siden 19 Jan 2021100% Ejer
Ledelse
1-
Per Rasmussen Siden 19 Jan 2021Direktør
Produktionsenheder
1PR. Holding af 2021 ApS
P-nr. 1026705351
Ansvej 28B, 8600 Silkeborg
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -69.810 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 212.996 DKK | 46.838 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 363.491 DKK | 79.948 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 88.674 DKK | 19.492 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | -2.645 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: PR. Holding af 2021 ApS (CVR 42041009)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.