WLM Group ApS
CVR 42 04 26 92 · København Ø · Opførelse af bygninger · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
- Under konkurs
Kort fortalt
WLM Group ApS har CVR-nummer 42042692. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Opførelse af bygninger (branchekode 410000). Adresse: Langelinie Allé 17, 2100 København Ø. Stiftet: 14. januar 2021. Status: under konkurs. Seneste årsrapport (regnskabsår 2024): bruttofortjeneste 254.928 kr., årets resultat 180.875 kr., egenkapital 192.489 kr., aktiver i alt 489.770 kr. Soliditetsgraden på 39,3 % er højere end hos 58 % af de 2.755 virksomheder i branchen «Opførelse af bygninger», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 180.875 kr. er højere end hos 63 % af de 2.755 virksomheder i branchen «Opførelse af bygninger», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som WLM Group ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Opførelse af bygninger (410000)
- Adresse
- Langelinie Allé 17, 2100 København Ø
- Kommune
- KØBENHAVN
- Info@Wlmgroup.dk
- Stiftet
- 14 Jan 2021
- Kreditstatus
- Konkurs
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- udlejning af biler
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2025-11-18
- Binavne
- WLM Gruppen ApS WLM Holding Fyn ApS
- Sekundære brancher
- Andre post- og kuréraktiviteter (532000)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42042692 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Langelinie Allé 17, 2100 København Ø
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
94,0%
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,09
▼ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
39,3%
▲ 429,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
126,2%
▲ 126,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2755 virksomheder i «Opførelse af bygninger»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 254.928 | -654.089 | -15.705 | 453.142 |
| Resultat før skat | 180.875 | -682.547 | -31.422 | 440.492 |
| Årets resultat | 180.875 | -689.455 | -24.514 | 343.612 |
| Egenkapital | 192.489 | -338.386 | 359.098 | 383.612 |
| Aktiver i alt | 489.770 | 86.825 | 1.176.457 | 981.920 |
| Omsætningsaktiver | 26.599 | 86.825 | 1.151.157 | 943.970 |
| Kortfristet gæld | 297.281 | 411.633 | 670.750 | 513.303 |
| Gæld i alt | 297.281 | 425.211 | 732.354 | 513.303 |
| Soliditetsgrad | 39.3% | -389.7% | 30.5% | 39.1% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Benjamin Viktor Schersat Reffs Siden 9 Nov 2025100% Ejer
Produktionsenheder
1WLM Group ApS
P-nr. 1026707249
Langelinie Allé 17, 2100 København Ø
Opførelse af bygninger (410000)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2023 | -64.447 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -31.422 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 457.238 DKK | 100.584 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: WLM Group ApS (CVR 42042692)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver kuréraktiviteter, post, biler.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms