LAR Steffensen Holding ApS
CVR 42 20 19 60 · Hanstholm · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
LAR Steffensen Holding ApS har CVR-nummer 42201960. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Auktionsgade 8, 7730 Hanstholm. Stiftet: 8. marts 2021. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. juli 2025 – 30. juni 2026): bruttofortjeneste -10.316 kr., årets resultat 437.691 kr., egenkapital 3.432.891 kr., aktiver i alt 10.156.419 kr. Soliditetsgraden på 33,8 % er lavere end hos 79 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 437.691 kr. er højere end hos 72 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som LAR Steffensen Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Auktionsgade 8, 7730 Hanstholm
- Kommune
- THISTED
- Stiftet
- 8 Mar 2021
- Selskabskapital
- 42.000 DKK
- Formål
- eje kapitalandele i selskaber samt foretage investeringsvirksomhed i øvrigt
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør alene.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2021-03-08
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42201960 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Auktionsgade 8, 7730 Hanstholm
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
12,7%
▼ 29,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,40
▲ 0,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
33,8%
▼ 4,5 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-66,1%
▼ 66,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -10.316 | -13.328 | -13.500 | 11.625 | -77.875 |
| Resultat før skat | 624.586 | 1.289.825 | 787.268 | 852.103 | 86.206 |
| Årets resultat | 437.691 | 1.289.825 | 787.268 | 849.683 | 86.206 |
| Egenkapital | 3.432.891 | 3.054.983 | 1.765.157 | 977.889 | 128.206 |
| Aktiver i alt | 10.156.419 | 7.983.759 | 6.698.987 | 1.858.528 | 865.831 |
| Omsætningsaktiver | 2.349.199 | 886.078 | 692 | 0 | 4.548 |
| Kortfristet gæld | 5.913.528 | 4.748.776 | 795.927 | 60.539 | 89.625 |
| Gæld i alt | 10.156.419 | 4.928.776 | 4.933.830 | 880.639 | 737.625 |
| Soliditetsgrad | 33.8% | 38.3% | 26.3% | 52.6% | 14.8% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
3-
RS Tranberg Holding ApS Siden 8 Mar 202133,33% Ejer
-
AS Tranberg Holding ApS Siden 8 Mar 202133,33% Ejer
-
Ls Holding ApS, Hanstholm Siden 24 Mar 202233,33% Ejer
Ledelse
1-
Lars Steffensen Siden 8 Mar 2021Direktør
Produktionsenheder
1LAR Steffensen Holding ApS
P-nr. 1026897137
Auktionsgade 8, 7730 Hanstholm
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 69.700 DKK | 15.334 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 1.147.359 DKK | 252.406 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 67.755 DKK | 14.894 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -8.158 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: LAR Steffensen Holding ApS (CVR 42201960)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver foretage.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.