MAHO Holding ApS
CVR 42 20 97 75 · Højbjerg · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
MAHO Holding ApS har CVR-nummer 42209775. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Emiliedalsvej 30, 8270 Højbjerg. Stiftet: 11. marts 2021. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -30.273 kr., årets resultat 184.137 kr., egenkapital 4.210.026 kr., aktiver i alt 4.306.985 kr. Soliditetsgraden på 97,7 % er højere end hos 69 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 184.137 kr. er højere end hos 62 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som MAHO Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Emiliedalsvej 30, 8270 Højbjerg
- Kommune
- AARHUS
- Stiftet
- 11 Mar 2021
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- eje og investere i kapitalandele samt anden virksomhed, der står i forbindelse hermed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2021-03-11
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42209775 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Emiliedalsvej 30, 8270 Højbjerg
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
4,4%
▼ 59,1 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
38,02
▼ 10,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
97,7%
▼ 0,5 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-92,9%
▼ 92,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -30.273 | -12.761 | -5.312 | -5.642 | -48.750 |
| Resultat før skat | 236.805 | 2.629.213 | 1.549.582 | -27.915 | -66.009 |
| Årets resultat | 184.137 | 2.597.731 | 1.530.582 | -21.915 | -53.009 |
| Egenkapital | 4.210.026 | 4.093.389 | 1.495.658 | -34.924 | -13.009 |
| Aktiver i alt | 4.306.985 | 4.167.040 | 1.528.299 | 893.203 | 887.145 |
| Omsætningsaktiver | 3.685.980 | 3.546.035 | 755.538 | — | — |
| Kortfristet gæld | 96.959 | 73.651 | 32.641 | 5.000 | 5.000 |
| Gæld i alt | 96.959 | 73.651 | 32.641 | 928.127 | 900.154 |
| Soliditetsgrad | 97.7% | 98.2% | 97.9% | -3.9% | -1.5% |
| Ansatte (gns.) | 1 | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Johnny Fabricius Iversen Siden 11 Mar 2021100% Ejer
Ledelse
1-
Johnny Fabricius Iversen Siden 11 Mar 2021Direktør
Produktionsenheder
1MAHO Holding ApS
P-nr. 1026907647
Emiliedalsvej 30, 8270 Højbjerg
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 143.135 DKK | 31.482 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -27.453 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -27.915 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -59.759 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: MAHO Holding ApS (CVR 42209775)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver investere, står.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.