MP Holding Ikast ApS
CVR 42 21 84 72 · Ikast · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
MP Holding Ikast ApS har CVR-nummer 42218472. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Falkevej 23, 7430 Ikast. Stiftet: 2. marts 2021. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): årets resultat 104.757 kr., egenkapital 429.714 kr., aktiver i alt 429.714 kr. Soliditetsgraden på 100,0 % er højere end hos 92 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 104.757 kr. er højere end hos 57 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som MP Holding Ikast ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Falkevej 23, 7430 Ikast
- Kommune
- IKAST-BRANDE
- Stiftet
- 2 Mar 2021
- Selskabskapital
- 100.000 DKK
- Formål
- udøve erhvervsmæssig virksomhed med køb, salg og investering samt dermed beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør alene.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2021-03-02
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42218472 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Falkevej 23, 7430 Ikast
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
24,4%
▲ 10,3 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Soliditetsgrad
100,0%
▲ 0,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
128,2%
▲ 128,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | — | — | — | — | 0 |
| Resultat før skat | 104.757 | 45.914 | 58.442 | 75.107 | 45.494 |
| Årets resultat | 104.757 | 45.914 | 58.442 | 75.107 | 45.494 |
| Egenkapital | 429.714 | 324.957 | 279.042 | 220.601 | 145.494 |
| Aktiver i alt | 429.714 | 324.957 | 279.042 | 220.601 | 145.494 |
| Omsætningsaktiver | 880 | — | — | — | — |
| Kortfristet gæld | — | — | — | — | — |
| Gæld i alt | 429.714 | 324.957 | 279.042 | 220.601 | 145.494 |
| Soliditetsgrad | 100% | 100% | 100% | 100% | 100% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
Michael Ravn Siden 2 Mar 202150% Ejer
-
Pia Brix Siden 2 Mar 202150% Ejer
Ledelse
1-
Pia Brix Siden 2 Mar 2021Direktør
Produktionsenheder
1MP Holding Ikast ApS
P-nr. 1026917197
Falkevej 23, 7430 Ikast
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 59.536 DKK | 13.090 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 180.573 DKK | 39.710 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 200.411 DKK | 44.088 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 86.226 DKK | 18.964 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: MP Holding Ikast ApS (CVR 42218472)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver erhvervsmæssig.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.