Jesper Houmann Holding ApS
CVR 42 25 53 94 · Odense S · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Jesper Houmann Holding ApS har CVR-nummer 42255394. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Gyldenhusvej 4, 5260 Odense S. Stiftet: 19. marts 2021. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. juni 2025 – 31. maj 2026): bruttofortjeneste -7.503 kr., årets resultat 59.661 kr., egenkapital 515.553 kr., aktiver i alt 640.175 kr. Soliditetsgraden på 80,5 % er lavere end hos 59 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 59.661 kr. er højere end hos 52 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Jesper Houmann Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Gyldenhusvej 4, 5260 Odense S
- Kommune
- ODENSE
- Stiftet
- 19 Mar 2021
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- eje aktier og anparter samt enhver virksomhed i hermed stående forbindelse
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2021-03-19
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42255394 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Gyldenhusvej 4, 5260 Odense S
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
11,6%
▲ 8,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
5,94
▼ 39,9
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
80,5%
▼ 16,4 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
222,7%
▲ 222,7 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -7.503 | -7.259 | -7.253 | -5.252 | -5.000 |
| Resultat før skat | 76.491 | 23.744 | 42.044 | 698.241 | -4.322 |
| Årets resultat | 59.661 | 18.486 | 35.488 | 698.241 | -4.322 |
| Egenkapital | 515.553 | 590.893 | 694.407 | 733.919 | 35.678 |
| Aktiver i alt | 640.175 | 609.704 | 707.718 | 738.919 | 68.701 |
| Omsætningsaktiver | 640.175 | 609.704 | 707.718 | 738.919 | 42.033 |
| Kortfristet gæld | 107.792 | 13.311 | 6.250 | 5.000 | 33.023 |
| Gæld i alt | 124.622 | 18.811 | 13.311 | 5.000 | 33.023 |
| Soliditetsgrad | 80.5% | 96.9% | 98.1% | 99.3% | 51.9% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 0 | 0 | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Jesper Houmann Kattai Siden 19 Mar 2021100% Ejer
Ledelse
1-
Jesper Houmann Kattai Siden 19 Mar 2021Direktør
Produktionsenheder
1Jesper Houmann Holding ApS
P-nr. 1026963563
Gyldenhusvej 4, 5260 Odense S
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 29.803 DKK | 6.556 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -8.424 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -4.322 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Jesper Houmann Holding ApS (CVR 42255394)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.