Ei Holmsø Herning A/S
CVR 42 33 85 67 · Silkeborg · Ikke-finansielle holdingselskaber · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Ei Holmsø Herning A/S har CVR-nummer 42338567. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Hårup Østervej 6, 8600 Silkeborg. Stiftet: 23. april 2021. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -602.111 kr., årets resultat -18.568.385 kr., egenkapital 78.705.617 kr., aktiver i alt 79.340.342 kr. Soliditetsgraden på 99,2 % er højere end hos 79 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -18.568.385 kr. er lavere end hos 100 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Ei Holmsø Herning A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Hårup Østervej 6, 8600 Silkeborg
- Kommune
- SILKEBORG
- Stiftet
- 23 Apr 2021
- Selskabskapital
- 78.300.000 DKK
- Formål
- foretage investering i fast ejendom samt dermed beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren i forening med bestyrelsens formand eller af den samlede bestyrelse
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2025-05-12
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42338567 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Hårup Østervej 6, 8600 Silkeborg
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-23,6%
▼ 24,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
44,10
▼ 49,7
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
99,2%
▲ 0,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-1.991,9%
▼ 1.991,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -602.111 | -1.097.833 | — | -447.823 | -6.680 |
| Resultat før skat | -18.229.907 | 1.258.251 | 1.381.674 | -605.946 | -9.527 |
| Årets resultat | -18.568.385 | 981.447 | 1.208.028 | -605.946 | -9.527 |
| Egenkapital | 78.705.617 | 88.574.002 | 87.592.555 | 86.384.527 | 390.473 |
| Aktiver i alt | 79.340.342 | 89.528.502 | 87.848.258 | 86.391.027 | 2.146.973 |
| Omsætningsaktiver | 27.988.875 | 89.528.502 | 87.848.258 | — | — |
| Kortfristet gæld | 634.725 | 954.500 | 255.703 | 6.500 | 1.756.500 |
| Gæld i alt | 634.725 | 954.500 | 255.703 | 6.500 | 1.756.500 |
| Soliditetsgrad | 99.2% | 98.9% | 99.7% | 100% | 18.2% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 1 | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
5-
HØJBRO HOLDING ApS Siden 3 Jun 20225% Ejer
-
REFFSTRUP HOLDING ASSENTOFT ApS Siden 22 Apr 20255% Ejer
-
J.L.M. ApS Siden 22 Apr 20255% Ejer
-
TB Holding 2016 ApS Siden 3 Jun 20225% Ejer
-
2RS1 Maarssø Invest ApS Siden 3 Jun 202233,33% Ejer
Ledelse
4-
Christopher Stensbjerg Siden 23 Apr 2021Formand
-
Søren Maarssø Siden 29 May 2024Bestyrelsesmedlem
-
Thomas Bak Siden 7 May 2026Bestyrelsesmedlem
-
Jonas Dørken Siden 23 Apr 2021Adm. dir.
Produktionsenheder
1Ei Holmsø Herning A/S
P-nr. 1027101204
Hårup Østervej 6, 8600 Silkeborg
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 1.258.251 DKK | 276.804 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 789.326 DKK | 173.646 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -582.821 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -9.527 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Ei Holmsø Herning A/S (CVR 42338567)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver foretage.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.