Penma ApS
CVR 42 33 96 79 · Hals · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Penma ApS har CVR-nummer 42339679. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Nordmandshage 1A, 9370 Hals. Stiftet: 27. april 2021. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 657.495 kr., årets resultat 596.553 kr., egenkapital 5.852.999 kr., aktiver i alt 12.266.653 kr. Soliditetsgraden på 47,7 % er lavere end hos 75 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 596.553 kr. er højere end hos 76 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 40 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Penma ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Nordmandshage 1A, 9370 Hals
- Kommune
- AALBORG
- Stiftet
- 27 Apr 2021
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- foretage investering i anlægsaktiver, herunder fast ejendom og værdipapirer, samt hermed beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af en direktør
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2021-04-27
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42339679 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 984500C66549XF7D4F86
- E-faktura (Peppol)
- ✓ Kan modtage e-fakturaer
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Nordmandshage 1A, 9370 Hals
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
10,2%
▲ 2,4 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,39
▲ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
47,7%
▲ 1,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
45,5%
▲ 45,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 657.495 | 468.954 | 530.415 | 455.914 | 307.372 |
| Resultat før skat | 716.500 | 449.548 | 540.700 | 491.016 | 961.953 |
| Årets resultat | 596.553 | 410.020 | 389.767 | 453.792 | 882.401 |
| Egenkapital | 5.852.999 | 5.256.446 | 4.907.426 | 4.576.559 | 4.179.967 |
| Aktiver i alt | 12.266.653 | 11.299.570 | 12.640.557 | 12.221.133 | 12.064.474 |
| Omsætningsaktiver | 2.039.419 | 1.243.817 | 743.031 | 601.492 | 766.553 |
| Kortfristet gæld | 1.472.325 | 939.456 | 2.470.582 | 2.276.953 | 2.397.326 |
| Gæld i alt | 6.320.505 | 5.949.975 | 7.639.982 | 7.606.382 | 7.884.507 |
| Soliditetsgrad | 47.7% | 46.5% | 38.8% | 37.4% | 34.6% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 1 | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Mads Anker Siden 27 Apr 2021100% Ejer
Ledelse
1-
Mads Anker Siden 27 Apr 2021Direktør
Produktionsenheder
1Penma ApS
P-nr. 1027102618
Nordmandshage 1A, 9370 Hals
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 463.766 DKK | 102.014 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 357.293 DKK | 78.584 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 709.416 DKK | 156.068 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 903.360 DKK | 198.726 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Penma ApS (CVR 42339679)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver anlægsaktiver, foretage.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.