BeMakers ApS
CVR 42 42 53 03 · Valby · Engroshandel med vin og spiritus · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
BeMakers ApS har CVR-nummer 42425303. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Engroshandel med vin og spiritus (branchekode 463420). Adresse: Værkstedvej 12, 2500 Valby. Stiftet: 26. maj 2021. Status: aktiv. Antal ansatte: 13. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -4.664.966 kr., årets resultat -17.082.737 kr., egenkapital 5.125.753 kr., aktiver i alt 15.873.131 kr. Soliditetsgraden på 32,3 % er højere end hos 53 % af de 600 virksomheder i branchen «Engroshandel med vin og spiritus», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -17.082.737 kr. er lavere end hos 100 % af de 600 virksomheder i branchen «Engroshandel med vin og spiritus», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som BeMakers ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Engroshandel med vin og spiritus (463420)
- Adresse
- Værkstedvej 12, 2500 Valby
- Kommune
- KØBENHAVN
- Antal ansatte
- 13
- Telefon
- 26335656
- support@bemakers.com
- Hjemmeside
- bemakers.com
- Stiftet
- 26 May 2021
- Selskabskapital
- 97.952 DKK
- Formål
- online handel med mad og drikkevarer
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af en direktør sammen med bestyrelsesformanden.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2026-03-31
- Sekundære brancher
- Oplagring og opbevaring (521000)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42425303 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Værkstedvej 12, 2500 Valby
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Websites
- Hjemmeside fra CVR: bemakers.com Hjemmeside oplyst til CVR https://bemakers.com
Fundet automatisk. Sider markeret oplyst til CVR er virksomhedens egen registrerede adresse, hvor virksomhedens navn optræder på siden; øvrige er bekræftet ved, at CVR-nummeret optræder på siden (15. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-333,3%
▼ 57,4 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,24
▲ 0,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
32,3%
▼ 18,4 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
3,4%
▲ 3,4 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
600 virksomheder i «Engroshandel med vin og spiritus»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -4.664.966 | -5.998.249 | -5.134.446 | -5.462.075 | -948.266 |
| Resultat før skat | — | -17.678.493 | -15.182.632 | -9.896.376 | -1.503.612 |
| Årets resultat | -17.082.737 | -17.678.493 | -14.287.400 | -9.102.114 | -1.247.895 |
| Egenkapital | 5.125.753 | 6.408.607 | -2.273.492 | 11.728.670 | 292.105 |
| Aktiver i alt | 15.873.131 | 12.636.408 | 11.270.017 | 12.716.553 | 6.498.038 |
| Omsætningsaktiver | 15.476.273 | 12.304.340 | 11.039.178 | 12.657.303 | 6.464.841 |
| Kortfristet gæld | 6.904.176 | 6.227.801 | 2.856.834 | 887.883 | 254.056 |
| Gæld i alt | 10.747.378 | 6.227.801 | 13.543.509 | 987.883 | 6.205.933 |
| Soliditetsgrad | 32.3% | 50.7% | -20.2% | 92.2% | 4.5% |
| Ansatte (gns.) | 20 | 18 | 11 | 7 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
4-
STENGAARD COMPANY ApS Siden 30 Oct 202525% Ejer
-
Copenhagen ApS Siden 26 Jun 20245% Ejer
-
F5 BeMakers ApS Siden 30 Oct 202520% Ejer
-
Sagitta Ventures ApS Siden 26 Jun 20245% Ejer
Ledelse
4-
Morten Rinder Stengaard Siden 26 May 2021Adm. dir.
-
Morten Rinder Stengaard Siden 23 Sep 2021Bestyrelsesmedlem
-
Kasper Hulthin Rasmussen Siden 23 Sep 2021Formand
-
Terry Freiherr von Bibra Siden 8 Dec 2025Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1BeMakers ApS
P-nr. 1027209676
Værkstedvej 12, 2500 Valby
Engroshandel med vin og spiritus (463420)
👥 15 ansatte
Fødevarekontrol (Smiley)
2 kontrolstederBeMakers ApS
Værkstedvej 12, 2500 Valby
Senest kontrolleret 1 Sep 2026
Bemakers ApS
Amalievej 20, 1875 Frederiksberg C
Senest kontrolleret 30 Sep 2025
Kilde: Fødevarestyrelsens Smiley-ordning (findsmiley.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -17.653.861 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -11.081.478 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -3.253.737 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: BeMakers ApS (CVR 42425303)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver oplagring, opbevaring, online.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.