Thagaard Holding Odense ApS
CVR 42 48 14 24 · Odense C · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Thagaard Holding Odense ApS har CVR-nummer 42481424. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Promenadebyen 38, 1. 4, 5000 Odense C. Stiftet: 17. juni 2021. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -13.524 kr., årets resultat 167.191 kr., egenkapital 2.078.847 kr., aktiver i alt 2.109.723 kr. Soliditetsgraden på 98,5 % er højere end hos 73 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 167.191 kr. er højere end hos 61 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Thagaard Holding Odense ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Promenadebyen 38, 1. 4, 5000 Odense C
- Kommune
- ODENSE
- Stiftet
- 17 Jun 2021
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- være holdingselskab samt varetage formueforvaltning, udlejningsvirksomhed og anden investeringsvirksomhed
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af direktøren.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2021-06-17
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42481424 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Promenadebyen 38, 1. 4, 5000 Odense C
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
8,0%
▼ 7,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
60,32
▲ 52,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
98,5%
▲ 8,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-45,6%
▼ 45,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -13.524 | -6.812 | -6.812 | -12.438 | 0 |
| Resultat før skat | 177.216 | 317.827 | 500.730 | 359.299 | 0 |
| Årets resultat | 167.191 | 307.318 | 497.659 | 358.285 | 0 |
| Egenkapital | 2.078.847 | 1.979.156 | 1.732.838 | 1.294.079 | 0 |
| Aktiver i alt | 2.109.723 | 2.201.438 | 1.994.751 | 1.445.975 | 0 |
| Omsætningsaktiver | 1.862.423 | 1.807.458 | 385.970 | 592.973 | 0 |
| Kortfristet gæld | 30.876 | 222.282 | 261.913 | 151.896 | 0 |
| Gæld i alt | 30.876 | 222.282 | 261.913 | 151.896 | 0 |
| Soliditetsgrad | 98.5% | 89.9% | 86.9% | 89.5% | — |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Mikkel Thagaard Buhl Eriksen Siden 17 Jun 2021100% Ejer
Ledelse
1-
Mikkel Thagaard Buhl Eriksen Siden 17 Jun 2021Direktør
Produktionsenheder
1Thagaard Holding Odense ApS
P-nr. 1027279860
Promenadebyen 38, 1. 4, 5000 Odense C
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 420.141 DKK | 92.422 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 687.875 DKK | 151.316 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 477.954 DKK | 105.138 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 819.053 DKK | 180.180 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Thagaard Holding Odense ApS (CVR 42481424)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteter- Fælles Service Center F.M.B.A. Aarhus N
- BTAM Italia di Ivan Marko Benes ApS København K
- Destination Nord FMBA Skagen
- Edvars & Edvars Holding ApS Holbæk
- HOLSTEBRO TAXAS ØKONOMISKE FORENING AF DEN 26.05.2000 Holstebro
- TÅRNBYFORSYNING A/S Kastrup
- FINANSIEL STABILITET København K
- OBZOR BEACH RESORT HOLDING ApS Højbjerg
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver udlejningsvirksomhed, varetage, formueforvaltning.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.