ØK Byg ApS
CVR 42 51 51 67 · Struer · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
ØK Byg ApS har CVR-nummer 42515167. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (branchekode 433200). Adresse: Lucernemarken 26A, 7600 Struer. Stiftet: 1. juli 2021. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 523.092 kr., årets resultat 2.771 kr., egenkapital 111.735 kr., aktiver i alt 484.232 kr. Soliditetsgraden på 23,1 % er lavere end hos 67 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 2.771 kr. er lavere end hos 65 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 14 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som ØK Byg ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
- Adresse
- Lucernemarken 26A, 7600 Struer
- Kommune
- STRUER
- Antal ansatte
- 1
- Stiftet
- 1 Jul 2021
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- tømrervirksomhed, samt anden beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af direktøren.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2021-07-01
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42515167 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Lucernemarken 26A, 7600 Struer
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
2,5%
▼ 3,4 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,21
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
23,1%
▼ 3,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-56,8%
▼ 56,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
6597 virksomheder i «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 523.092 | 606.146 | 580.130 | 627.334 |
| Resultat før skat | 3.433 | 10.635 | -13.413 | 96.064 |
| Årets resultat | 2.771 | 6.417 | -10.464 | 73.010 |
| Egenkapital | 111.735 | 108.964 | 102.546 | 113.010 |
| Aktiver i alt | 484.232 | 408.328 | 516.986 | 298.581 |
| Omsætningsaktiver | 445.232 | 362.828 | 464.986 | 240.081 |
| Kortfristet gæld | 369.336 | 296.579 | 414.440 | 184.055 |
| Gæld i alt | 369.336 | 296.579 | 414.440 | 184.055 |
| Soliditetsgrad | 23.1% | 26.7% | 19.8% | 37.8% |
| Ansatte (gns.) | — | — | — | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Morten Østergaard Kristensen Siden 1 Jul 2021100% Ejer
Ledelse
1-
Morten Østergaard Kristensen Siden 1 Jul 2021Direktør
Produktionsenheder
1ØK Byg ApS
P-nr. 1027319218
Lucernemarken 26A, 7600 Struer
Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -15.172 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 97.965 DKK | 21.538 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: ØK Byg ApS (CVR 42515167)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver tømrervirksomhed.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.