Sylvester Larsson Holding ApS
CVR 42 55 69 98 · København K · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Sylvester Larsson Holding ApS har CVR-nummer 42556998. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Naboløs 3, 2., 1206 København K. Stiftet: 1. juni 2021. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -7.256 kr., årets resultat -332.719 kr., egenkapital 1.166.843 kr., aktiver i alt 1.353.062 kr. Soliditetsgraden på 86,2 % er lavere end hos 53 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -332.719 kr. er lavere end hos 93 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Sylvester Larsson Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Naboløs 3, 2., 1206 København K
- Kommune
- KØBENHAVN
- Stiftet
- 1 Jun 2021
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- være holdingselskab samt varetage formueforvaltning, udlejningsvirksomhed og anden investeringsvirksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet kan tegnes af én direktør alene
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2021-06-01
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42556998 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Naboløs 3, 2., 1206 København K
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-28,5%
▼ 78,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
4,96
▲ 2,9
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
86,2%
▼ 2,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-142,3%
▼ 142,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -7.256 | -5.154 | -6.404 | -5.309 | -7.000 |
| Resultat før skat | -334.886 | 784.559 | 321.535 | 200.618 | 245.538 |
| Årets resultat | -332.719 | 785.813 | 321.535 | 199.032 | 247.124 |
| Egenkapital | 1.166.843 | 1.567.062 | 842.249 | 579.614 | 380.583 |
| Aktiver i alt | 1.353.062 | 1.772.431 | 847.249 | 584.614 | 385.583 |
| Omsætningsaktiver | 923.880 | 425.246 | 464.222 | 291.526 | 149.375 |
| Kortfristet gæld | 186.219 | 205.369 | 5.000 | 5.000 | 5.000 |
| Gæld i alt | 186.219 | 205.369 | 5.000 | 5.000 | 5.000 |
| Soliditetsgrad | 86.2% | 88.4% | 99.4% | 99.1% | 98.7% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Sylvester Ricard Larsson Siden 1 Jun 2021100% Ejer
Ledelse
1-
Sylvester Ricard Larsson Siden 1 Jun 2021Direktør
Produktionsenheder
1Sylvester Larsson Holding ApS
P-nr. 1027386845
Naboløs 3, 2., 1206 København K
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 667.247 DKK | 146.784 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -6.404 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -6.262 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -7.211 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Sylvester Larsson Holding ApS (CVR 42556998)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteter- Fælles Service Center F.M.B.A. Aarhus N
- BTAM Italia di Ivan Marko Benes ApS København K
- Destination Nord FMBA Skagen
- Edvars & Edvars Holding ApS Holbæk
- HOLSTEBRO TAXAS ØKONOMISKE FORENING AF DEN 26.05.2000 Holstebro
- TÅRNBYFORSYNING A/S Kastrup
- FINANSIEL STABILITET København K
- OBZOR BEACH RESORT HOLDING ApS Højbjerg
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver udlejningsvirksomhed, varetage, formueforvaltning.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.