B.V.L. Invest ApS
CVR 42 58 31 70 · Herning · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
B.V.L. Invest ApS har CVR-nummer 42583170. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Vardevej 58, 7400 Herning. Stiftet: 30. juni 2021. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 17.634.446 kr., årets resultat 18.080.897 kr., egenkapital 34.522.466 kr., aktiver i alt 34.662.810 kr. Soliditetsgraden på 99,6 % er højere end hos 84 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 18.080.897 kr. er højere end hos 98 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som B.V.L. Invest ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Vardevej 58, 7400 Herning
- Kommune
- HERNING
- Stiftet
- 30 Jun 2021
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- eje kapitalandele i andre selskaber, foretage investering samt anden beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2021-08-09
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42583170 ✓ Valideret
- LEI (GLEIF)
- 98450011BDT7Z5C62E13
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Vardevej 58, 7400 Herning
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
52,4%
▼ 9,8 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
161,87
▲ 150,8
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
99,6%
▲ 0,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
72,2%
▲ 72,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112779 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 17.634.446 | -8.750 | -7.750 | -8.100 | -19.538 |
| Resultat før skat | 18.203.381 | 10.497.825 | 2.044.558 | 1.936.353 | 848.795 |
| Årets resultat | 18.080.897 | 10.499.760 | 2.050.223 | 1.936.353 | 848.795 |
| Egenkapital | 34.522.466 | 16.891.570 | 6.813.810 | 4.981.387 | 3.159.434 |
| Aktiver i alt | 34.662.810 | 16.998.070 | 6.839.310 | 6.291.887 | 5.644.934 |
| Omsætningsaktiver | 22.717.833 | 1.174.710 | 22.524 | 2.408 | 38 |
| Kortfristet gæld | 140.344 | 106.500 | 25.500 | 1.310.500 | 1.185.500 |
| Gæld i alt | 34.662.810 | 106.500 | 25.500 | 1.310.500 | 2.485.500 |
| Soliditetsgrad | 99.6% | 99.4% | 99.6% | 79.2% | 56% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
Bjarne Vang Lauridsen Siden 28 Jan 202666,67% Ejer
-
Carina Schou Lauridsen Siden 28 Jan 202625% Ejer
Ledelse
1-
Bjarne Vang Lauridsen Siden 30 Jun 2021Direktør
Produktionsenheder
1B.V.L. Invest ApS
P-nr. 1027419883
Vardevej 58, 7400 Herning
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -8.750 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -7.750 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -8.230 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -9.770 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: B.V.L. Invest ApS (CVR 42583170)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver foretage.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.