SC Holding 2021 ApS
CVR 42 60 66 50 · Vejle · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
SC Holding 2021 ApS har CVR-nummer 42606650. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Ulfsvej 61, 7100 Vejle. Stiftet: 28. juni 2021. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -10.809 kr., årets resultat 135.846 kr., egenkapital 778.593 kr., aktiver i alt 827.567 kr. Soliditetsgraden på 94,1 % er højere end hos 58 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 135.846 kr. er højere end hos 59 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som SC Holding 2021 ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Ulfsvej 61, 7100 Vejle
- Kommune
- VEJLE
- Stiftet
- 28 Jun 2021
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- eje kapitalandele i helt eller delvist ejede kapitalselskaber, investering
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør eller af den samlede direktion.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2023-12-29
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42606650 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Ulfsvej 61, 7100 Vejle
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
17,4%
▼ 1,1 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,82
▼ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
94,1%
▲ 7,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-5,6%
▼ 5,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -10.809 | -6.250 | -13.514 | -9.989 | -7.500 |
| Resultat før skat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat | 135.846 | 143.887 | -53.972 | -10.320 | -7.500 |
| Egenkapital | 778.593 | 777.747 | 755.861 | 809.833 | 820.153 |
| Aktiver i alt | 827.567 | 899.632 | 787.665 | 827.653 | 827.653 |
| Omsætningsaktiver | 39.914 | 111.979 | 12 | — | — |
| Kortfristet gæld | 48.974 | 121.885 | 31.804 | 17.820 | 7.500 |
| Gæld i alt | 48.974 | 121.885 | 31.804 | 17.820 | 7.500 |
| Soliditetsgrad | 94.1% | 86.5% | 96% | 97.8% | 99.1% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
Charlotte Rørvang Siden 28 Jun 202150% Ejer
-
Steen Neerup Rørvang Siden 28 Jun 202150% Ejer
Ledelse
2-
Charlotte Rørvang Siden 28 Jun 2021Direktør
-
Steen Neerup Rørvang Siden 28 Jun 2021Direktør
Produktionsenheder
1SC Holding 2021 ApS
P-nr. 1027447739
Ulfsvej 61, 7100 Vejle
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -6.113 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -13.972 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -10.320 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -7.500 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: SC Holding 2021 ApS (CVR 42606650)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver ejede, kapitalselskaber.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.