Z-ela ApS
CVR 42 64 42 50 · Herning · Engroshandel med beklædning · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Z-ela ApS har CVR-nummer 42644250. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Engroshandel med beklædning (branchekode 464210). Adresse: Knudmoseparken 47, 7400 Herning. Stiftet: 31. august 2021. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 327.489 kr., årets resultat 46.187 kr., egenkapital 211.073 kr., aktiver i alt 452.119 kr. Soliditetsgraden på 46,7 % er højere end hos 57 % af de 745 virksomheder i branchen «Engroshandel med beklædning», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 46.187 kr. er højere end hos 54 % af de 745 virksomheder i branchen «Engroshandel med beklædning», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 17 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Z-ela ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Engroshandel med beklædning (464210)
- Adresse
- Knudmoseparken 47, 7400 Herning
- Kommune
- HERNING
- Antal ansatte
- 1
- Stiftet
- 31 Aug 2021
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- handel og service og hermed forbundet virksomhed
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af direktionen.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2021-08-31
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42644250 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Knudmoseparken 47, 7400 Herning
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
21,9%
▼ 24,4 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,91
▼ 0,5
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
46,7%
▼ 5,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-57,1%
▼ 57,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
745 virksomheder i «Engroshandel med beklædning»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 327.489 | 396.308 | 362.334 | 762.619 |
| Resultat før skat | 60.251 | 139.097 | -11.481 | 263.990 |
| Årets resultat | 46.187 | 107.648 | -8.951 | 204.689 |
| Egenkapital | 211.073 | 232.386 | 185.738 | 244.689 |
| Aktiver i alt | 452.119 | 441.622 | 534.165 | 504.301 |
| Omsætningsaktiver | 392.322 | 326.029 | 362.776 | 277.116 |
| Kortfristet gæld | 205.325 | 135.309 | 235.936 | 107.574 |
| Gæld i alt | 241.046 | 209.236 | 347.888 | 256.543 |
| Soliditetsgrad | 46.7% | 52.6% | 34.8% | 48.5% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Else Marie Jensen Siden 31 Aug 2021100% Ejer
Ledelse
1-
Jes Lindal Jensen Siden 31 Aug 2021Adm. dir.
Produktionsenheder
1Z-ela ApS
P-nr. 1027492777
Knudmoseparken 47, 7400 Herning
Engroshandel med beklædning (464210)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 151.564 DKK | 33.330 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -7.877 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 255.611 DKK | 56.232 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Z-ela ApS (CVR 42644250)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver beklædning.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.