Rolf Davidsen Holding ApS
CVR 42 65 66 66 · København S · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Rolf Davidsen Holding ApS har CVR-nummer 42656666. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Genuavej 41, 2300 København S. Stiftet: 6. september 2021. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -7.196 kr., årets resultat -252.770 kr., egenkapital 163.397 kr., aktiver i alt 196.674 kr. Soliditetsgraden på 83,1 % er lavere end hos 57 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -252.770 kr. er lavere end hos 92 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Rolf Davidsen Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Genuavej 41, 2300 København S
- Kommune
- KØBENHAVN
- Telefon
- 27124026
- Stiftet
- 6 Sep 2021
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- erhverve og eje kapitalandele
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2021-09-06
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42656666 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Genuavej 41, 2300 København S
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-154,7%
▼ 111,0 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
5,72
▲ 3,6
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
83,1%
▲ 9,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-39,0%
▼ 39,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -7.196 | -7.403 | -6.704 | -5.875 |
| Resultat før skat | -253.474 | -176.026 | 345.481 | 210.073 |
| Årets resultat | -252.770 | -181.793 | 346.593 | 211.366 |
| Egenkapital | 163.397 | 416.166 | 597.959 | 251.366 |
| Aktiver i alt | 196.674 | 562.261 | 672.307 | 257.241 |
| Omsætningsaktiver | 190.404 | 311.071 | 64.784 | 1.293 |
| Kortfristet gæld | 33.277 | 146.095 | 74.348 | 5.875 |
| Gæld i alt | 33.277 | 146.095 | 74.348 | 5.875 |
| Soliditetsgrad | 83.1% | 74% | 88.9% | 97.7% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Rolf Davidsen Siden 6 Sep 2021100% Ejer
Ledelse
1-
Rolf Davidsen Siden 6 Sep 2021Adm. dir.
Produktionsenheder
1Rolf Davidsen Holding ApS
P-nr. 1027506409
Genuavej 41, 2300 København S
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -176.018 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 491.925 DKK | 108.218 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 292.104 DKK | 64.262 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Rolf Davidsen Holding ApS (CVR 42656666)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver erhverve.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.