Fam. Staaling ApS
CVR 42 73 44 03 · Viborg · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Fam. Staaling ApS har CVR-nummer 42734403. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Gl. Århusvej 265, 8800 Viborg. Stiftet: 24. september 2021. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -15.328 kr., årets resultat 16.444.477 kr., egenkapital 269.536.591 kr., aktiver i alt 269.905.377 kr. Soliditetsgraden på 99,9 % er højere end hos 89 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 16.444.477 kr. er højere end hos 98 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Fam. Staaling ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Gl. Århusvej 265, 8800 Viborg
- Kommune
- VIBORG
- Stiftet
- 24 Sep 2021
- Selskabskapital
- 453.900 DKK
- Formål
- - direkte eller indirekte gennem besiddelse af kapitalandele i andre selskaber eller virksomheder - at foretage anlægsinvestering i fast ejendom, udlejningsvirksomhed i forbindelse hermed og med de nævnte formål beslægtet virksomhed samt handel i øvrigt med bygge- og anlægsvirksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af den samlede direktion.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2023-06-16
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42734403 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Gl. Århusvej 265, 8800 Viborg
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
6,1%
▲ 0,8 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
59,16
▲ 48,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
99,9%
▲ 0,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
23,1%
▲ 23,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -15.328 | -14.608 | -26.619 | -10.724 |
| Resultat før skat | 16.444.477 | 13.364.154 | 12.961.893 | 20.076.970 |
| Årets resultat | 16.444.477 | 13.362.145 | 12.933.865 | 20.056.666 |
| Egenkapital | 269.536.591 | 251.580.384 | 238.529.548 | 226.626.849 |
| Aktiver i alt | 269.905.377 | 251.982.252 | 238.949.549 | 236.699.615 |
| Omsætningsaktiver | 591.699 | 631.489 | 646.276 | 10.216.442 |
| Kortfristet gæld | 10.001 | 56.883 | 420.001 | 10.072.766 |
| Gæld i alt | 368.786 | 401.868 | 420.001 | 10.072.766 |
| Soliditetsgrad | 99.9% | 99.8% | 99.8% | 95.7% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
4-
Laura Staaling Berdino-Olsen Siden 22 Dec 202225% Ejer
-
Anja Revsbæk Sieverts Siden 22 Dec 202225% Ejer
-
Jarl Hakon Ammitzbøll Staaling Siden 22 Dec 202225% Ejer
-
Scarlett Staaling Berdino-Olsen Siden 22 Dec 20225% Ejer
Ledelse
3-
Laura Staaling Berdino-Olsen Siden 16 Jun 2023Direktør
-
Anja Revsbæk Sieverts Siden 16 Jun 2023Direktør
-
Jarl Hakon Ammitzbøll Staaling Siden 24 Sep 2021Direktør
Produktionsenheder
1Fam. Staaling ApS
P-nr. 1027603218
Gl. Århusvej 265, 8800 Viborg
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -125.870 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 182.680 DKK | 40.172 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 179.152 DKK | 39.402 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Fam. Staaling ApS (CVR 42734403)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver anlægsinvestering, anlægsvirksomhed, nævnte.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.