Mortenelgaard Holding ApS
CVR 42 73 50 43 · Åbyhøj · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Mortenelgaard Holding ApS har CVR-nummer 42735043. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: St. Blichers Vej 2A, 8230 Åbyhøj. Stiftet: 5. oktober 2021. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste -6.750 kr., årets resultat 485.832 kr., egenkapital 1.641.477 kr., aktiver i alt 1.647.102 kr. Soliditetsgraden på 99,7 % er højere end hos 85 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 485.832 kr. er højere end hos 73 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Mortenelgaard Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- St. Blichers Vej 2A, 8230 Åbyhøj
- Kommune
- AARHUS
- Telefon
- 31562202
- mortenelgaard@outlook.dk
- Stiftet
- 5 Oct 2021
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- eje aktier og anparter samt enhver virksomhed i hermed stående forbindelse
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2021-10-05
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42735043 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 9845000B57FDEZOB5614
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)St. Blichers Vej 2A, 8230 Åbyhøj
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
29,6%
▲ 1,0 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
153,05
▲ 48,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
99,7%
▲ 0,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
46,8%
▲ 46,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -6.750 | -4.875 | -4.781 | -3.125 |
| Resultat før skat | 485.117 | 330.123 | 353.952 | 661.302 |
| Årets resultat | 485.832 | 330.853 | 355.003 | 661.989 |
| Egenkapital | 1.641.477 | 1.155.645 | 942.592 | 701.989 |
| Aktiver i alt | 1.647.102 | 1.161.013 | 946.792 | 705.114 |
| Omsætningsaktiver | 860.893 | 563.349 | 383.433 | 687 |
| Kortfristet gæld | 5.625 | 5.368 | 4.200 | 3.125 |
| Gæld i alt | 5.625 | 5.368 | 4.200 | 3.125 |
| Soliditetsgrad | 99.7% | 99.5% | 99.6% | 99.6% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Morten Elgaard Siden 5 Oct 2021100% Ejer
Ledelse
1-
Morten Elgaard Siden 5 Oct 2021Direktør
Produktionsenheder
1Mortenelgaard Holding ApS
P-nr. 1027603609
St. Blichers Vej 2A, 8230 Åbyhøj
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 433.477 DKK | 95.348 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 457.357 DKK | 100.606 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 866.225 DKK | 190.564 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Mortenelgaard Holding ApS (CVR 42735043)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.