Kenga ApS
CVR 42 73 91 38 · Odense N · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Kenga ApS har CVR-nummer 42739138. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Højløkke Allé 5, 5270 Odense N. Stiftet: 6. oktober 2021. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -15.999 kr., årets resultat 1.135.384 kr., egenkapital 1.620.650 kr., aktiver i alt 2.310.658 kr. Soliditetsgraden på 70,1 % er lavere end hos 66 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 1.135.384 kr. er højere end hos 84 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Kenga ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Højløkke Allé 5, 5270 Odense N
- Kommune
- ODENSE
- Stiftet
- 6 Oct 2021
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- eje ejerandele i andre selskaber samt andre investeringer
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2021-10-06
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42739138 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 9845004F9547B452F866
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Højløkke Allé 5, 5270 Odense N
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
70,1%
▲ 29,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,32
▲ 0,6
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
70,1%
▲ 28,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
405,8%
▲ 405,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112779 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -15.999 | -11.800 | -4.000 | -5.550 |
| Resultat før skat | 1.149.835 | 217.296 | 233.749 | 108.270 |
| Årets resultat | 1.135.384 | 224.491 | 237.324 | 111.951 |
| Egenkapital | 1.620.650 | 552.766 | 389.275 | 151.951 |
| Aktiver i alt | 2.310.658 | 1.313.048 | 1.250.330 | 383.759 |
| Omsætningsaktiver | 913.399 | 82.970 | 20.252 | 3.681 |
| Kortfristet gæld | 690.008 | 119.500 | 179.000 | 231.808 |
| Gæld i alt | 690.008 | 760.282 | 861.055 | 231.808 |
| Soliditetsgrad | 70.1% | 42.1% | 31.1% | 39.6% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Tobias Holm Hansen Siden 6 Oct 2021100% Ejer
Ledelse
1-
Tobias Holm Hansen Siden 6 Oct 2021Direktør
Produktionsenheder
1Kenga ApS
P-nr. 1027608724
Højløkke Allé 5, 5270 Odense N
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -32.704 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -16.251 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -16.730 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Kenga ApS (CVR 42739138)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.