Jove Holding ApS
CVR 42 76 05 60 · Charlottenlund · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Jove Holding ApS har CVR-nummer 42760560. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Hans Bruuns Vej 7, 2920 Charlottenlund. Stiftet: 14. oktober 2021. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -22.500 kr., årets resultat -103.567 kr., egenkapital 3.400.875 kr., aktiver i alt 3.683.474 kr. Soliditetsgraden på 92,3 % er højere end hos 55 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -103.567 kr. er lavere end hos 88 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Jove Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Hans Bruuns Vej 7, 2920 Charlottenlund
- Kommune
- GENTOFTE
- Stiftet
- 14 Oct 2021
- Selskabskapital
- 2.500.001 DKK
- Formål
- virke som holdingselskab, at foretage investering og formuepleje
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør eller af den samlede direktion.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2024-04-18
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42760560 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Hans Bruuns Vej 7, 2920 Charlottenlund
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-3,0%
▲ 0,9 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,26
▼ 0,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
92,3%
▲ 0,7 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
24,0%
▲ 24,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112779 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -22.500 | -21.469 | -14.250 | -16.950 |
| Resultat før skat | -66.882 | -24.204 | -14.993 | -20.880 |
| Årets resultat | -103.567 | -136.228 | -33.451 | -20.880 |
| Egenkapital | 3.400.875 | 3.504.442 | 2.710.669 | 1.744.120 |
| Aktiver i alt | 3.683.474 | 3.824.793 | 2.834.718 | 1.869.609 |
| Omsætningsaktiver | 74.006 | 178.802 | 123.983 | 131.268 |
| Kortfristet gæld | 282.599 | 320.351 | 124.049 | 125.489 |
| Gæld i alt | 282.599 | 320.351 | 124.049 | 125.489 |
| Soliditetsgrad | 92.3% | 91.6% | 95.6% | 93.3% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Julien Yvan Georges Marencic Siden 14 Oct 2021100% Ejer
Ledelse
1-
Julien Yvan Georges Marencic Siden 14 Oct 2021Direktør
Produktionsenheder
1Jove Holding ApS
P-nr. 1027636698
Hans Bruuns Vej 7, 2920 Charlottenlund
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 511.948 DKK | 112.618 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 81.297 DKK | 17.864 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -29.927 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Jove Holding ApS (CVR 42760560)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteter- Gribskov Erhverv og Turisme FMBA Gilleleje
- A.P. MØLLER OG HUSTRU CHASTINE MC-KINNEY MØLLERS FOND TIL ALMENE FORMAAL København K
- Veteranfonden Charlottenlund
- Jan Dahl Invest ApS Frederiksværk
- Requisite Ventures ApS København Ø
- IA VNI Invest ApS Hvidovre
- Sebastian Johansen Holding ApS Ballerup
- NA VNI Invest ApS Hvidovre
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver virke, formuepleje, foretage.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.