Adamatics Holding ApS
CVR 42 78 50 91 · København Ø · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Adamatics Holding ApS har CVR-nummer 42785091. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Jagtvej 223, 1., 2100 København Ø. Stiftet: 22. oktober 2021. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. december 2024 – 30. november 2025): bruttofortjeneste -35.137 kr., årets resultat 3.124.672 kr., egenkapital 15.472.432 kr., aktiver i alt 18.457.018 kr. Soliditetsgraden på 83,8 % er lavere end hos 56 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 3.124.672 kr. er højere end hos 92 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Adamatics Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Jagtvej 223, 1., 2100 København Ø
- Kommune
- KØBENHAVN
- Telefon
- 22236361
- info@adamatics.com
- Hjemmeside
- www.adamatics.com
- Stiftet
- 22 Oct 2021
- Selskabskapital
- 50.525 DKK
- Formål
- eje kapitalandele i andre virksomheder
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør alene eller af den samlede bestyrelse.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2025-12-11
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42785091 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Jagtvej 223, 1., 2100 København Ø
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
20,2%
▼ 7,8 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
3,70
▲ 0,6
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
83,8%
▼ 0,5 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-9,0%
▼ 9,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -35.137 | -166.027 | -13.820 | -18.395 | -5.000 |
| Resultat før skat | 3.154.270 | 3.416.392 | 1.765.615 | 5.481.430 | -5.000 |
| Årets resultat | 3.124.672 | 3.434.757 | 1.773.183 | 5.485.500 | -3.900 |
| Egenkapital | 15.472.432 | 12.248.709 | 8.813.952 | 7.340.769 | 2.355.269 |
| Aktiver i alt | 18.457.018 | 14.537.825 | 10.795.757 | 8.713.766 | 2.676.049 |
| Omsætningsaktiver | 11.057.849 | 7.138.656 | 3.396.588 | 1.314.597 | 276.880 |
| Kortfristet gæld | 2.984.586 | 2.289.116 | 1.981.805 | 1.372.997 | 320.780 |
| Gæld i alt | 2.984.586 | 2.289.116 | 1.981.805 | 1.372.997 | 320.780 |
| Soliditetsgrad | 83.8% | 84.3% | 81.6% | 84.2% | 88% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
Manniche Hld ApS Siden 22 Oct 202133,33% Ejer
-
Askjær Mikkelsen Holding ApS Siden 22 Oct 202133,33% Ejer
Ledelse
5-
Steen Manniche Siden 22 Oct 2021Direktør
-
Steen Manniche Siden 22 Oct 2021Bestyrelsesmedlem
-
Ole Hjorth Krarup Siden 22 Oct 2021Formand
-
Sune Askjær Siden 22 Oct 2021Direktør
-
Sune Askjær Siden 22 Oct 2021Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1Adamatics Holding ApS
P-nr. 1027665647
Jagtvej 223, 1., 2100 København Ø
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -269.277 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 183.024 DKK | 40.260 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 1.301.305 DKK | 286.286 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 524.963 DKK | 115.478 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Adamatics Holding ApS (CVR 42785091)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.