Dalgaards Holding ApS
CVR 42 79 73 75 · Præstø · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Dalgaards Holding ApS har CVR-nummer 42797375. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Erhvervsvej 16, 4720 Præstø. Stiftet: 18. oktober 2021. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -9.659 kr., årets resultat 564.719 kr., egenkapital 2.708.938 kr., aktiver i alt 3.587.747 kr. Soliditetsgraden på 75,5 % er lavere end hos 63 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 564.719 kr. er højere end hos 75 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Dalgaards Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Erhvervsvej 16, 4720 Præstø
- Kommune
- VORDINGBORG
- Telefon
- 23356425
- Stiftet
- 18 Oct 2021
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- eje kapitalandele i andre selskaber og anden i forbindelse hermed stående virksomhed
- Tegningsregel
- selskabet tegnes af en direktør
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2021-10-18
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42797375 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Erhvervsvej 16, 4720 Præstø
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
20,8%
▲ 10,3 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,03
▼ 142,9
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
75,5%
▼ 24,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
136,0%
▲ 136,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -9.659 | -8.969 | -8.937 | -7.375 | -6.250 |
| Resultat før skat | 562.838 | 242.573 | 220.886 | 575.686 | 777.907 |
| Årets resultat | 564.719 | 239.273 | 220.402 | 574.454 | 779.290 |
| Egenkapital | 2.708.938 | 2.279.219 | 2.161.946 | 2.059.344 | 1.599.290 |
| Aktiver i alt | 3.587.747 | 2.285.480 | 2.347.732 | 2.243.297 | 1.789.286 |
| Omsætningsaktiver | 1.782.724 | 907.661 | 1.045.866 | 660.109 | 785.129 |
| Kortfristet gæld | 878.809 | 6.261 | 185.786 | 183.953 | 189.996 |
| Gæld i alt | 878.809 | 6.261 | 185.786 | 183.953 | 189.996 |
| Soliditetsgrad | 75.5% | 99.7% | 92.1% | 91.8% | 89.4% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Lars Normann Dalgaard Siden 18 Oct 2021100% Ejer
Ledelse
1-
Lars Normann Dalgaard Siden 18 Oct 2021Direktør
Produktionsenheder
1Dalgaards Holding ApS
P-nr. 1027680166
Erhvervsvej 16, 4720 Præstø
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 334.017 DKK | 73.480 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 287.701 DKK | 63.294 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 773.797 DKK | 170.214 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 1.044.337 DKK | 229.746 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Dalgaards Holding ApS (CVR 42797375)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.