Nedenhøje Holding ApS
CVR 42 83 25 88 · Silkeborg · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Nedenhøje Holding ApS har CVR-nummer 42832588. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Papirfabrikken 26, st. tv, 8600 Silkeborg. Stiftet: 12. november 2021. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -108.546 kr., årets resultat 5.197.041 kr., egenkapital 16.049.701 kr., aktiver i alt 17.350.785 kr. Soliditetsgraden på 92,5 % er højere end hos 55 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 5.197.041 kr. er højere end hos 95 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Nedenhøje Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Papirfabrikken 26, st. tv, 8600 Silkeborg
- Kommune
- SILKEBORG
- Stiftet
- 12 Nov 2021
- Selskabskapital
- 10.050.000 DKK
- Formål
- ejendomsinvestering og anden hermed beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør eller af den samlede bestyrelse.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2024-02-29
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42832588 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Papirfabrikken 26, st. tv, 8600 Silkeborg
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
32,4%
▲ 207,0 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
6,65
▲ 4,6
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
92,5%
▲ 32,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
127,4%
▲ 127,4 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112779 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -108.546 | -13.956 | -11.705 | -211.179 |
| Resultat før skat | 5.197.041 | -18.856.973 | 161.399 | -451.766 |
| Årets resultat | 5.197.041 | -18.947.973 | 148.399 | -347.766 |
| Egenkapital | 16.049.701 | 10.852.660 | 24.800.633 | 24.652.234 |
| Aktiver i alt | 17.350.785 | 18.218.382 | 32.110.453 | 31.960.391 |
| Omsætningsaktiver | 8.653.137 | 14.964.852 | 15.118.244 | 16.668.182 |
| Kortfristet gæld | 1.301.084 | 7.365.722 | 7.309.820 | 7.308.157 |
| Gæld i alt | 1.301.084 | 7.365.722 | 7.309.820 | 7.308.157 |
| Soliditetsgrad | 92.5% | 59.6% | 77.2% | 77.1% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
9-
HEINRICHS HOLDING ApS Siden 27 Oct 20255% Ejer
-
KOBBERØ INVEST ApS Siden 12 Nov 202110% Ejer
-
NØRSKOV JR. HOLDING ApS Siden 12 Nov 202110% Ejer
-
PH EJENDOMME HINNERUP ApS Siden 27 Oct 20255% Ejer
-
PGROTH HOLDING ApS Siden 12 Nov 202110% Ejer
-
Daniel Group ApS Siden 12 Nov 202110% Ejer
-
Rugballegaard Holding ApS Siden 12 Nov 202115% Ejer
-
MACO Ejendomme ApS Siden 27 Oct 202520% Ejer
-
PAMA Investment ApS Siden 12 Nov 202110% Ejer
Ledelse
6-
Per Groth Siden 5 Jun 2025Bestyrelsesmedlem
-
Per Ole Kobberø Siden 12 Nov 2021Bestyrelsesmedlem
-
Peter Rasmussen Siden 12 Nov 2021Bestyrelsesmedlem
-
Manfred Heinrichs Siden 30 Nov 2021Bestyrelsesmedlem
-
Per Søndergaard Andersen Siden 12 Nov 2021Bestyrelsesmedlem
-
Daniel Høj Siden 17 Aug 2022Direktør
Produktionsenheder
1Nedenhøje Holding ApS
P-nr. 1027723159
Papirfabrikken 26, st. tv, 8600 Silkeborg
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -4.484.016 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -1.156.617 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -1.395.467 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Nedenhøje Holding ApS (CVR 42832588)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver ejendomsinvestering.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.