Angelia Holding ApS
CVR 42 83 34 79 · Greve · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Angelia Holding ApS har CVR-nummer 42833479. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Håndværkerbyen 30, 2670 Greve. Stiftet: 10. november 2021. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 74.392 kr., årets resultat 1.254.017 kr., egenkapital 7.660.461 kr., aktiver i alt 7.809.522 kr. Soliditetsgraden på 98,1 % er højere end hos 71 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 1.254.017 kr. er højere end hos 85 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 14 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Angelia Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Håndværkerbyen 30, 2670 Greve
- Kommune
- GREVE
- kundevognsservice@gmail.com
- Stiftet
- 10 Nov 2021
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- fungere som holdingselskab
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af direktøren
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2021-11-10
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42833479 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Håndværkerbyen 30, 2670 Greve
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
16,4%
▲ 13,1 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
40,20
▲ 18,7
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
98,1%
▲ 1,7 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
481,1%
▲ 481,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 74.392 | 86.236 | 50.359 | -3.547 | -4.935 |
| Resultat før skat | 1.261.493 | 235.834 | 2.026.277 | 706.536 | 278.652 |
| Årets resultat | 1.254.017 | 215.813 | 2.015.211 | 709.528 | 279.739 |
| Egenkapital | 7.660.461 | 6.473.944 | 6.319.131 | 4.303.920 | 3.594.392 |
| Aktiver i alt | 7.809.522 | 6.712.522 | 6.672.570 | 4.500.536 | 3.827.565 |
| Omsætningsaktiver | 5.991.943 | 5.139.891 | 4.051.105 | 3.740.325 | 229.320 |
| Kortfristet gæld | 149.061 | 238.578 | 353.439 | 196.616 | 233.173 |
| Gæld i alt | 149.061 | 238.578 | 353.439 | 196.616 | 233.173 |
| Soliditetsgrad | 98.1% | 96.4% | 94.7% | 95.6% | 93.9% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Produktionsenheder
1Angelia Holding ApS
P-nr. 1027724686
Håndværkerbyen 30, 2670 Greve
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 1.315.230 DKK | 289.344 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 1.743.542 DKK | 383.570 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 928.814 DKK | 204.336 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 983.515 DKK | 216.370 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Angelia Holding ApS (CVR 42833479)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver fungere.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.