Green Action Holding ApS
CVR 42 88 51 34 · Nykøbing F · Finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Green Action Holding ApS har CVR-nummer 42885134. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Finansielle holdingselskaber (branchekode 642110). Adresse: Slotsgade 34B, st., 4800 Nykøbing F. Stiftet: 3. december 2021. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste -10.673 kr., årets resultat 4.524 kr., egenkapital 2.903.549 kr., aktiver i alt 3.000.438 kr. Soliditetsgraden på 96,8 % er højere end hos 62 % af de 5.779 virksomheder i branchen «Finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 4.524 kr. er lavere end hos 61 % af de 5.779 virksomheder i branchen «Finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Green Action Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Finansielle holdingselskaber (642110)
- Adresse
- Slotsgade 34B, st., 4800 Nykøbing F
- Kommune
- GULDBORGSUND
- Telefon
- 40163797
- mn@isodan.dk
- Stiftet
- 3 Dec 2021
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- at eje anparter i andre virksomheder
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af direktøren
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2024-10-08
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42885134 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
0,2%
▼ 4,4 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,68
▼ 3,6
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
96,8%
▼ 1,7 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-96,7%
▼ 96,7 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
5779 virksomheder i «Finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -10.673 | -9.375 | -14.585 | -20.627 |
| Resultat før skat | 2.217 | 132.931 | 1.037.011 | 556.483 |
| Årets resultat | 4.524 | 138.686 | 1.040.035 | 556.483 |
| Egenkapital | 2.903.549 | 3.021.025 | 2.882.339 | 1.862.394 |
| Aktiver i alt | 3.000.438 | 3.067.348 | 2.935.139 | 1.928.021 |
| Omsætningsaktiver | 162.491 | 243.578 | 100.612 | 5.000 |
| Kortfristet gæld | 96.889 | 46.323 | 52.800 | 65.627 |
| Gæld i alt | 96.889 | 46.323 | 52.800 | 65.627 |
| Soliditetsgrad | 96.8% | 98.5% | 98.2% | 96.6% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Morten Nielsen Siden 3 Dec 2021100% Ejer
Ledelse
1-
Morten Nielsen Siden 3 Dec 2021Direktør
Produktionsenheder
1Green Action Holding ApS
P-nr. 1027788552
Slotsgade 34B, st., 4800 Nykøbing F
Finansielle holdingselskaber (642110)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 53.411 DKK | 11.748 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 784.557 DKK | 172.590 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 399.090 DKK | 87.780 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Green Action Holding ApS (CVR 42885134)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.